Srbija

30.07.2024. 09:58

Forbes Srbija

Autor: Nova ekonomija

Ruši se zgrada pošte u Savskoj, zida se potpuno ista – ali sa drugom namenom

Umesto pošte biće kulturni centar i metro stanica u blizini

Foto: Printskrin/Urbanistički projekat

Srbija

30.07.2024. 09:58

Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove izdao je lokacijske uslove investitoru „Beograd na vodi“ da se postojeća zgrada Pošte na Savskom trgu sruši i podigne nova, po originalnom projektu arhitekte Momira Korunovića, piše Forbes Srbija.

Beograd na vodi sada može da ide ka sledećoj fazi i podnese zahtev za građevinsku dozvolu.

Kako se navodi u rešenju, investitoru se izdaju lokacijski uslovi za „oblikovnu rekonstrukciju po izvornom projektu objekta Pošte, izgradnju i prenamenu u Kulturni centar“, a nova zgrada imaće bruto površinu od 10.880 kvadrata.

Ono što komplikuje izgradnju jeste podatak da će ispod zgrade Pošte odnosno Kulturnog centra prolaziti cev linije 1 budućeg metroa, pa će pri finalnom projektovanju zgrade ovo morati da bude uzeto u obzir, a metro će biti na dubini nešto manjoj od 15 metara.

Upravo će i metro stanica biti u neposrednoj blizini zgrade, praktično između ove i zgrade nekadašnje železničke stanice.

Gradski sekretarijat dozvoljava zamenu postojećeg objekta. Glavni ulaz biće prema Savskom trgu, a sekundarni ulazi će biti ka Savskoj ulici.

Novi objekat će biti projektovan kao niz prostora za „dečiji muzej, galerije, umetničke radionice, škole kulturno umetničkih disciplina, knjižare i sl“.

Objekat će sačuvati istu spratnost kao sadašnja zgrada odnosno podrum, prizemlje i šest spratova.

Kako se navodi, forma objekta i fasada su „rekonstruisani sa originalnih projekata dostupnih u arhivama, a delovi koji nisu postojali u arhivskoj građi projektovani su na osnovu fotografija originalnog objekta“.

Naselje se širi

Pre nekoliko dana Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove izdao lokacijske uslove istom investitoru za gradnju na mestu glavne autobuske stanice, koja se nalazi u neposrednoj blizini Pošte i novog naselja Beograd na vodi koje se širi na ostale delove glavnog grada.

Kao i u slučaju autobuske stanice, ni na lokaciji Pošte ne postoji dovoljna elektroenergetska infrastruktura pa će morati da se gradi trafostanica te je napravljen ugovor s Elektrodistribucijom Srbije.

Takođe, kao u slučaju autobuske stanice, investitor ne želi da svi delovi objekta budu priključeni na toplovodnu mrežu. Tako će centralno grejanje imati pozorište i dečiji muzej dok se poslovni prostori planirani za izdavanje (restoran, kuhinja i kafe na poslednjem spratu) ne priključuju na daljinski sistem grejanja.

Od investitora se traži i da zaključi ugovor s Direkcijom za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda radi izgradnje nove vodovodne mreže, kao i da dostavi dokaz o izgradnji nedostajuće infrastrukture pristupne saobraćajnice.

Sekretarijat traži i da se poštuju uslovi kada je reč o pristupu osoba sa invaliditetom, dece i starijih osoba budućem kulturnom centru, kao i da se poštuje obaveza u vezi sa otpadom koja predviđa jedan kontejner na 800 kvadrata korisne površine objekta.

S druge strane, kontejneri ne mogu da budu smešteni na parceli na kojoj je zgrada niti može da se odvoji prostorija u okviru zgrade (smećara) gde bi ih eventualno stavili. Zato će Beograd na vodi od grada morati da traži dozvolu da na trotoaru ispred zgrade, u Savskoj ulici, naprave podzemne kontejnere.

Sekretarijat navodi i da postojeći objekat nije kulturno dobro niti se nalazi u okviru kulturno-istorijske celine, nije pod prethodnom zaštitom tako da na poslu njegove rekonstrukcije ne mora da se angažuje Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda. Jedino u slučaju da prilikom iskopavanja naiđe na arheološke ostatke, investitor je dužan da zaustavi radove i o pronalasku obavesti Zavod.

Obavezna je i zaštita životne sredine prilikom rekonstrukcije tako da je potrebno da se proceni vrsta, sastav i količina otpada koji će nastati prilikom rušenja zgrade i da se napravi plan kako će biti uklonjen.

Kako je Forbes Srbija pisao, zahtev investitora za dobijanje lokacijskih uslova već je jednom odbijen, a drugi put je Beograd na vodi sam povukao zahtev. Tako je do cilja stigao iz trećeg pokušaja, a na celu proceduru izgubio je gotovo sedam meseci.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.