Pripadnici snaga bezbednosti, ako otkupe stanove koje država za njih gradi po cenama povoljnijim od tržišnih, iste nekretnine neće moći da otuđe, izdaju u zakup, na korišćenje daju ljudima koji nisu članovi porodičnog domaćinstva, niti koriste za obavljanje poslovne delatnosti deset godina od dana zaključenja ugovora o kupovini.
Kontrolu korišćenja stanova vršiće investitor izgradnje, odnosno Direkcija, najmanje jednom u toku kalendarske godine.
U Službenom glasniku juče su objavljene izmene i dopune Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, koje će za nekoliko dana stupiti na snagu.
Ukoliko pripadnik snaga bezbednosti postupi suprotno propisanom (ako otuđi, izda stan, koristi ga za poslovne delatnosti…) moraće da isplati razliku između ugovorene (povoljnije) cene i tržišne vrednosti stana.
Tržišnu vrednost stana utvrđivaće pravno lice registrovano za poslove sudskog veštačenja ili ovlašćeni licencirani procenitelj za teritoriju Srbije.
Sa druge strane, a ako pripadnik snaga bezbednosti odluči da ne isplati razliku između ugovorene cene i tržišne vrednosti stana u roku od 90 dana od dana kada ga investitor izgradnje ili Republička direkcija za imovinu Srbije obavesti o utvrđenoj činjenici i naloži uplatu, stiču se uslovi za raskid ugovora o kupovini stana pod povoljnijim uslovima.
Kao što je i do sada važilo, pripadnik snaga bezbednosti koji ostvari pravo na kupovinu stana u obavezi je da ostane u radnom odnosu u organu u kojem je ostvario pravo na kupovinu nekretnine pod povoljnijim uslovima u narednih deset godina od dana zaključenja ugovora o kupovini, osim ukoliko u međuvremenu ne odu u penziju.
U slučaju da pripadniku snaga bezbednosti radni odnos prestane nakon zaključenja predugovora o kupovini stana, a u roku od 30 dana ne zasnuje ponovo radni odnos u nekom od organa snaga bezbednosti, predugovor se raskida, osim u slučaju da radni odnos prestaje zbog odlaska u penziju.
Raskidanje ugovora podrazumeva isplatu tržišne vrednosti stana ili raskid ugovora, osim u slučaju prestanka radnog odnosa ostvarivanjem prava na penziju.
Više domaćih medija, uključujući i portal 021.rs, izveštavali su da je veći broj jeftino izgrađenih stanova za bezbednjake u malim oglasima, odnosno da se izdaju po tržišnim uslovima.
Šta se dešava ulkoliko vlasnik stana premine?
Ako dođe do smrti vlasnika, odnosno lica na koje glasi ugovor o kupovini stana, odnosno od dana elektronske prijave do isteka roka trajanja zabrane otuđenja stana, onda je član njegovog porodičnog domaćinstva – zakonski naslednik ili lice koje ima pravo nasleđivanja – dužno da o toj činjenici obavesti investitora izgradnje, odnosno Direkciju, kako bi se zaključio aneks ugovora o kupovini stana, s obzirom na nastale okolnosti.
Ako je smrt nastupila pre zaključenja ugovora o kupovini stana, pravo na nastavak postupka i kupovinu stana ima samo član domaćinstva lica preminulog u toku trajanja postupka.
Ako je smrt nastupila po zaključenju ugovora o kupovini stana, ako je jedan od zakonskih naslednika istovremeno i član porodičnog domaćinstva ostavioca, aneks ugovora biće zaključen na njegovo ime, sa pravom ostalih članova domaćinstva na doživotno stanovanje u predmetnom stanu.
Ako kupac stana nije imao članove porodičnog domaćinstva, aneks ugovora biće zaključen sa licima koji su oglašeni naslednicima preminulog vlasnika stana.
Predmetnim aneksom naslednik stupa na mesto preminulog vlasnika stana.
Ko se uselio u Vučićeve jeftine stanove?
Bravo za drzavu.