Tech

22.08.2024. 09:27

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Propadanje startapova u SAD-u povećano za 60 odsto u poslednjih godinu dana

Pixabay

Tech

22.08.2024. 09:27

Broj propalih startapova u Sjedinjenim Američkim Državama porastao je za 60 odsto u poslednjih godinu dana, jer su osnivači iscrpeli sredstva koja su prikupili tokom „tehnološkog buma“ 2021. i 2022. godine.

Ova situacija ugrožava milione radnih mesta u kompanijama koje su podržane rizičnim kapitalom i predstavlja potencijalnu pretnju za širu ekonomiju.

Prema podacima kompanije Carta, koja pruža konsultantske usluge privatnim firmama, broj „zakatančenih“ startapova značajno raste, iako se milijarde dolara ulažu u projekte veštačke inteligencije.

U prvom kvartalu ove godine, 254 startap firmi podržana rizičnim kapitalom prestala su sa radom, što je više od sedam puta više u poređenju sa 2019. godinom, kada je Carta počela da prati ove podatke.

Prošle nedelje, kompanija Tally postala je najnovija žrtva finansijskih teškoća, piše Financial Times.

Ova fintech firma iz San Franciska, osnovana pre devet godina, njena vrednost bila je procenjena na 855 miliona dolara tokom poslednje runde finansiranja 2022. godine, ali je bila prinuđena da obustavi rad – zbog nemogućnosti pribavljanja svežeg kapitala.

I druge poznate firme su prošle kroz slične situacije, uključujući laјvstriming sajt Caffeine, zdravstveni startap Olive i transportnu kompaniju Convoy.

Čak i WeWork, koji je prikupio oko 16 milijardi dolara od investitora, nije uspeo da opstane na tržištu.

Kriza je dodatno pogoršana usled rasta kamatnih stopa u 2022. godini, što je značajno smanjilo ulaganja u rane faze razvoja kompanija.

Kolaps Silicijumske doline takođe je uticao na smanjenje rizičnog duga, ostavljajući mnoge startapove bez potrebnih sredstava za nastavak poslovanja.

Osnivači sada osećaju posledice perioda kada su prikupljali abnormalno velike sume novca pod pritiskom investitora.

Porast broja bankrotstava direktno je povezan sa činjenicom da su mnoge kompanije tokom 2021-22. godine prikupile ogromne iznose, koji su sada presušili.

Zabrinjavajuće je to što ove kompanije zapošljavaju milione ljudi, što može imati ozbiljne posledice po širu ekonomiju ako se ovaj trend nastavi.

Analitičari iz Morgan Stanley-a upozoravaju na moguće ekonomske rizike ukoliko se porast broja bankrotstava ne zaustavi.

Investicije su sada usmerene uglavnom ka startapovima koji se bave veštačkom inteligencijom.

Dok su mnoge kompanije u težim sektorima suočene sa ozbiljnim izazovima, mlade firme u oblasti veštačke inteligencije uspevaju da privuku najveći deo dostupnih sredstava

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.