Srbija

18.04.2017. 16:10

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Radnici Beka traže da Vučić urgira da im se da 15 miliona evra na ime akcija

Srbija

18.04.2017. 16:10

Vlasnici akcija beogradske konfekcije Beko u stečaju danas su od predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića zatražili urgenciju da im se podeli 50 odsto novca od 29 miliona evra koliko je sada na računu te firme posle prvostepenog završetka svih sudskih sporova oko potraživanja.

Pedesetak radnika koji protestuju od 3. aprila ove godine predalo je zahtev Vladi Srbije za sastanak sa premijerom kako bi mu, kako su rekli, „objasnili da stečajni postupak traje 15 godina i da se novac Beka troši nekontrolisano a da akcionari ne mogu da dobiju svoj deo“.

Predsednik Udruženja vlasnika akcija (UVA) Beka Zlatko Kunštek rekao je da oko 4.500 akcionara „ne može da čeka raspodelu viška stečajne mase od 29 miliona evra posle okončanja i drugostepenih sudskih postupaka jer se novac 15 godina odliva na razne stečajne upravnike i korumpirane sudije.“

„Od 543.120 akcija koje je u privatizaciji emitovala konfekcija Beko, 360.000 je pripalo državi, 54.000 Akcijskom fondu, a ostatak od 130.000 je podeljeno radnicima“, rekao je Kunštek.

Vrednost jedne akcije je, prema njegovim rečima, 25 evra, a pojedinačno radnik je mogao da dobije najviše 143 akcije.

„Za maksimalni broj akcija radniku bi pripalo oko 3.500 evra. Preostali deo novca koji u prvoj fazi ne bi bio podeljen ostao bi na računu do konačnih odluka suda“, rekao je Kunštek.

Konfekcija Beko je jedna od retkih firmi u stečaju koja, prema rečima Kunšteka, po izmirenju dugova ima novca da se namire i akcionari a uz to nije još rasprodata sva njena imovina.

„Za prodaju je ostalo još nekoliko pogona, odmaralište u Belanovici i jedna robna kuća u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu“, rekao je Kunštek.

Stečaj Beka je uveden februara 2003. godine kada je preduzeće imalo dugove od 5,9 miliona evra i imovinu nekoliko puta vredniju od obaveza.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.