Gde je najveći minimalac na svetu?
Veliki broj zemalja širom sveta ima zakonom propisan minimalac, ali gde je najveći minimalac na svetu i kako Srbija stoji na toj listi? Ako čujete frazu najveći minimalac na svetu, prvo što vam padne na ...
Od malena nas uče da je mleko zdravo i da ga treba piti što više, kao i da treba što više jesti sira i drugih mlečnih proizvoda. Postoje mišljenja da mleko, ipak, nije toliko dobro za odrasle, već samo za decu, a sve je veći broj istraživača i lekara koji tvrde da nam mlečni proizvodi možda uopšte nisu potrebni, piše CNBC.
„Što se tiče oslanjanja na mlečne proizvode za određene hranljive materije, istina je da nisu neophodni“, rekao je Dariuš Mozafarian, kardiolog i profesor medicine i ishrane na medicinskom fakultetu Univerziteta Tufts.
„Verovatno nam nije potreban sav kalcijum i vitamin D iz mlečnih proizvoda“, rekao je on i dodao da postoje i drugi izvori koji se mogu koristiti, poput biljnih alternativa koje sadrže dodatni kalcijum ili vitamin D.
Međutim, napominje on, postoji razlog zbog kog ne bi trebalo tako lako da se odustane od konzumiranja sira i drugih mlečnih proizvoda.
Mozafarian kaže da postoje istraživanja o zdravstvenim prednostima mlečnih proizvoda i navodi neke primere konkretnih koristi koje imamo od mlečnih proizvoda.
Mleko je, kaže on, povezano sa manjim rizikom od visokog krvnog pritiska i manjim rizikom od moždanog udara.
„Sir i jogurt su povezani sa manjim rizikom od dijabetesa. Mlečni proizvodi utiče na razvijanje veće mišićne mase, ali i na smanjenje štetnih masti„, ističe ovaj lekar.
Te koristi, kako kaže, nisu zaista povezane sa tradicionalnim sadržajem masti, kalcijuma ili vitamina D, već i sa drugim stvarima, na primer, fermentacijom sira ili probioticima u jogurtu.
„Probiotici u jogurtu su dobri za naš mikrobiom creva i verovatno smanjuju rizik od dijabetesa“, napominje Mozafarian.
On kaže da pacijentima preporučuje da konzumiraju jednu porciju nezaslađenog jogurta i sira svaki dan, ako jedu mlečne proizvode.
„To je više zbog kardiometaboličkih koristi nego zbog kalcijuma i vitamina D“, rekao je, dodajući da se čini da na zdravstvene koristi ne utiče da li je mlečni proizvod sa niskim sadržajem masti ili punomasni.
„Godinama smo preporučivali mlečne proizvode bez masti ili sa niskim sadržajem masti, koji nemaju baš dobar ukus. I ja ljudima kažem, dok ne budemo imali više dokaza, trenutno birajte proizvode sa niskim sadržajem masti ili punomasne, u zavisnosti od toga šta vam više odgovara“, kaže Dariuš Mozafarian.
Svaka namirnica, pa tako i sir i mleko, međutim mogu da bude i korisni i štetni. Zavisi od organizma, svakog ponaosob, ali i količine koje se pojede, odnosno popije.
Stručnjaci, lekari i nutricionisti poručuju da se ne sme preterivati. Neki od njih kažu da je jedna porcija dnevno – dovoljna.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Veliki broj zemalja širom sveta ima zakonom propisan minimalac, ali gde je najveći minimalac na svetu i kako Srbija stoji na toj listi? Ako čujete frazu najveći minimalac na svetu, prvo što vam padne na ...
Izgledi za zaradu tokom života su nešto na šta većina od nas obraća pažnju pri izboru buduće profesije. Kao i kod nas, u Americi se gleda buduća finansijska korist od diplome. Iako Amerikanci mogu naći odlič...
Visoke cene osnovnih životnih troškova mogu drastično uticati na kvalitet života u nekoj državi - činjenica sa kojom su se Srbi i više nego upoznali u proteklih par godina. Od troškova stanovanja do cena nam...
Cene u Beogradu su u neprestanom porastu, te ne čudi činjenica da građani Srbije u poslednje vreme mnogo više razmatraju život u unutrašnjosti. Najjeftiniji gradovi u Srbiji postaju sve više privlačni mlađoj...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE