Srbija

15.05.2017. 06:55

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Svako domaćinstvo u Srbiji mora da dobije brzi internet od 30 megabita u sekundi

Srbija

15.05.2017. 06:55

Razvoj telekomunikacone infrastrukture i širokopojasni internet su uslov za razvoj koncepta pametnih gradova u Srbiji.

To je istakao pomoćnik ministra za telekomunikacije Sava Savić na konferenciji „e-Government i Smart city 2017“, dodajući da se intenzivno radi na uspostavljanju bazične infrastrukture, ne samo za smart gradove, već i za koncept smart government.

Savić je kazao da je nedavno potpisan sporazum sa telekomunikacionom kompanijom Huavei i da je cilj da svaka kuća u Srbiji dobije brzi internet od 30 megabita po sekundi. 

„Nama je cilj da razvijemo infrastrukturu kojom ćemo da povežemo sve te gradove, privredu i institucije u državi, da posluju elektronski“, kazao je on. 

Savić ističe da se radi i na donošenju Zakona o elektronskom dokumentu kojim će potpuno biti digitalizovano poslovanje privrede i države.“Nacrt zakona je upućen vladi, a kroz razvoj širokopojasnog interneta i optičkih mreža hoćemo da stvorimo osnovne uslove za razvoj projekata pametnih gradova“, rekao je Savić. 

On je kazao da vlada radi na pripremanju društva za vreme koje dolazi – servise pametnih gradova, elektronsku i mobilnu upravu, mobilno bankarstvo i mnoge druge sjajne stvari u informaciono-telekomunikacionim tehnologijama. 

Građani nisu u obavezi da znaju kako smart siti fukncioniše, ali sve to treba da im bude dostupno. Tako ćemo uštedeti novac i vreme, smanjiti čekanje na šalterima i drugo”, naglasio je Savić. 

Jedna od definicija pametnog grada je da on preko preko informacione i komunikacione tehnologije (IKT) objedinjuje i koordinira rad svih gradskih službi u cilju poboljšanja njihovoga rada i bolje veze uprave grada i građana. 

Član Gradskog veća Dragomir Petronijević je rekao da je Smart siti Beograd projekat budućnosti, ali i sadašnjosti. 

„Imamo i danas aplikacije sa kojima direktno komuniciramo sa našim građanima kao što je Beokomova aplikacija putem koje građani, nakon što je skinu na internetu, mogu da prijave komunalne probleme. Mogu da slikaju problem i pošalju u Beokom servis koji evidentira problem i alarmira nadležnu službu, Gradsku čistoću, Beograd put za udarne rupe, zelenilo u parku i slično“, rekao je Petronijević. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.