Vlada Srbije usvojili je danas Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji, kao projekta od značaja za državu.
Predviđena je izgradnja solarnih elektrana na teritorijama opština Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac, navedeno je u saopštenju, prenosi Beta.
Kako je precizirano, projekat obuhvata razvoj, izgradnju, puštanje u pogon, upravljanje i održavanje ovih elektroenergetskih postrojenja tokom dve godine nakon izgradnje.
Solarne elektrane će se sastojati od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca (tzv. trakeri), baterijskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme.
Iz Vlade Srbije su istakli da se ovim projektom ostvaruju ciljevi energetske tranzicije i ispunjavaju međunarodne obaveze, a biće eliminisana potreba za uvozom električne energije i osigurano dugoročno snabdevanje potrošača po ekonomski pristupačnim cenama.
Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o reproduktivnom materijalu šumskog drveća, kojim se, između ostalog, omogućava uvoz selekcionisanog reproduktivnog materijala koji potiče iz regiona sličnih ekoloških osobina sa regionom u kome će se uvezeni materijal sejati ili saditi.
Novim zakonskim rešenjima predviđeno je da poslove stručnog rukovođenja proizvodnjom šumskog reproduktivnog materijala i doradom mogu da obavljaju svi diplomirani inženjeri šumarstva koji su tokom studija izučavali oblast proizvodnje šumskog reproduktivnog materijala.
Usvojen je i izmenjen i dopunjen Zakon o priznavanju sorti poljoprivrednog bilja, kojim se uvodi reciprocitet upisa sorti poljoprivrednog bilja upisanih u zajednički katalog Evropske unije (EU) ili sortnu listu u jednoj od država članica EU sa upisom u Registar sorti poljoprivrednog bilja Srbije.
Takođe, uređuju se pitanja u vezi sa statusom zahteva za priznavanje sorte, koji podnose pravna ili fizička lica sa sedištem ili prebivalištem u EU ili njenoj državi članici i status održavaoca sorte, koji se priznaje pravnim ili fizičkim licima registrovanim kod nadležnog tela u državi članici EU, ali i propisuje obaveza obaveštavanja nadležnih tela država članica EU, kao i Komisije EU o svim promenama u Registru sorti poljoprivrednog bilja Srbije.
Usvajanjem ovih izmena i dopuna, sorte poljoprivrednog bilja, koje su već priznate u Srbiji, biće priznate u državama članicama EU.
Članovi Vlade doneli su i Uredbu o izmeni Uredbe o utvrđivanju Programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom na teritoriji Srbije za 2024. godinu, za šta je obezbeđeno 950 miliona dinara.
Usvajanjem ovih izmena omogućen je nastavak realizacije Programa s obzirom na to da je na Javni konkurs za dodelu bespovratnih sredstava pristigao veliki broj prijava koje ispunjavaju uslove.
Vlada je usvojila i Zaključak o usvajanju Programa podrške ekonomskom razvoju manje razvijenih opština kroz razvoj porodičnog i ženskog preduzetništva na selu.
Ovim programom se realizuje jedan od osnovnih ciljeva Vlade Srbije – podrška u sprovođenju mera u cilju ekonomskog i političkog osnaživanja žena, koje podstiču žensko preduzetništvo i ekonomsko osnaživanje žena iz osetljivih grupa, a edukativni i podsticajni programi utiču na podizanje svesti za aktivno učešće žena u politici i javnom životu.
Programom se utvrđuju ciljevi, korisnici i namena sredstava, finansijski okvir, način realizacije, zaključivanje ugovora, praćenje realizacije Programa i izveštavanje.
Na sednici je doneta izmenjena Odluka o privremenoj zabrani uvoza peleta od drveta dodatnih 90 dana, imajući u vidu da poremećaji na tržištu tog proizvoda još nisu otklonjeni, mada su efekti zabrane primetni u poslednjih 30 dana, navedeno je u saopštenju.
Zelena malverzacija
Sta ima narod od toga. Gde ima solarnih ne treba da placaju struju….
Znajući šta rade. Poseći će šumu pa posade staklo.
Kao što su uradili u Temerinu.