Srbija

24.10.2024. 14:30

Biznis.rs

Autor: Nova ekonomija

Preduzetnici koji očekuju prihod manji od šest miliona mogu da pređu u paušalce

Rok za prelazak na paušalno oprezivanje je 31. oktobar

Foto: Pixabay

Srbija

24.10.2024. 14:30

Preduzetnici u Srbiji koji porez na dohodak građana plaćaju na ostvarenu dobit imaju priliku do 31. oktobra da promene način oporezivanja i pređu na paušalni sistem, ali samo ako ispunjavaju određene uslove. Prelazak na paušalno oporezivanje može doneti značajne prednosti preduzetnicima, ali i obavezu da prate rokove i proceduru, piše portal Biznis.rs.

Poreski savetnik Đerđ Pap objašnjava da se ovaj rok odnosi isključivo na preduzetnike koji trenutno vode poslovne knjige i svoje obaveze prema državi regulišu prema stvarno ostvarenom prihodu.

„Oni mogu, ali nisu obavezni, da od sledeće poslovne godine pređu na paušalni sistem oporezivanja, pod uslovom da ispunjavaju zakonom propisane uslove“, ističe Pap.

Za mnoge preduzetnike, prelazak na paušalno oporezivanje predstavlja olakšanje jer ukida potrebu za vođenjem poslovnih knjiga i podnošenjem detaljnih izveštaja o prihodima i rashodima.

Paušalci plaćaju fiksni iznos poreza i doprinosa, što im omogućava jednostavnije planiranje poslovnih troškova.

Međutim, ovaj sistem nije dostupan svima, već samo onima koji ispunjavaju nekoliko ključnih uslova.

Preduzetnici koji očekuju da njihov prihod od prodaje proizvoda ili usluga neće preći šest miliona dinara u narednoj godini mogu podneti zahtev za prelazak na paušalno oporezivanje. Prijava se podnosi isključivo elektronskim putem, putem portala ePorezi.

„Važno je napomenuti da ovaj rok važi samo za one koji već vode poslovne knjige, dok novoosnovani preduzetnici već prilikom registracije biraju da li će biti paušalno oporezovani ili će voditi knjige“, kaže Đerđ Pap.

Za preduzetnike koji već posluju i žele da pređu na paušalni sistem ključni korak je podnošenje zahteva do 31. oktobra. Postupak je u potpunosti digitalizovan, a prijava se podnosi preko portala ePorezi.

Pap naglašava da je ovaj proces relativno jednostavan, ali da zahteva pažnju i pridržavanje rokova. Oni koji propuste ovaj rok, moraće da nastave sa vođenjem poslovnih knjiga i plaćanjem poreza prema ostvarenom prihodu.

Postojeći paušalci nemaju obavezu da svake godine iznova podnose zahtev, jer se njihov status automatski produžava, osim ukoliko ne pređu zakonski limit za promet ili ne postanu obveznici PDV-a.

Izuzeci od zakona

Takođe, prelazak sa paušalnog sistema na vođenje knjiga tokom godine događa se po sili zakona, u slučaju da preduzetnik postane obveznik PDV-a. To se dešava kada preduzetnik, bilo dobrovoljno ili zbog prometa većeg od osam miliona dinara u prethodnih 12 meseci, ulazi u sistem PDV-a.

Važno je napomenuti da ne mogu svi preduzetnici iskoristiti ovu pogodnost. Prema Zakonu o porezu na dohodak građana, određene delatnosti su isključene iz mogućnosti paušalnog oporezivanja. Poreski savetnik Đerđ Pap objašnjava da se to odnosi na preduzetnike koji se bave trgovinom, hotelijerstvom, finansijskim posredovanjem, kao i onima koji se bave reklamiranjem i istraživanjem tržišta.

Takođe, preduzetnici u čiju delatnost ulažu i druga lica, kao i oni koji su obveznici PDV-a, nemaju pravo na paušalno oporezivanje.

„Nekoliko delatnosti koje preduzetnici obavljaju nalazi se na spisku onih koje ni pod kojim uslovima ne mogu biti paušalno oporezovane“, navodi Pap. To znači da čak i ako takvi preduzetnici žele da pređu na paušalni sistem, zakon im to ne dozvoljava.

Ipak, postoje izuzeci. Na primer, preduzetnici koji obavljaju trgovinsku ili ugostiteljsku delatnost u kioscima, prikolicama ili sličnim montažnim objektima, mogu pod određenim uslovima zatražiti paušalno oporezivanje. Ovaj izuzetak omogućava manjim poslovnim subjektima da iskoriste prednosti paušalnog sistema, čak i ako se bave delatnostima koje su u osnovi isključene iz ovog režima.

Preduzetnici koji tokom godine izlaze iz sistema PDV-a takođe mogu preći na paušalno oporezivanje, ali pod uslovom da to učine u roku od 15 dana od momenta kada dobiju akt od poreskog organa koji potvrđuje brisanje iz evidencije PDV-a.

Za mnoge preduzetnike izbor između paušalnog oporezivanja i vođenja knjiga predstavlja ključnu odluku u planiranju poslovanja. Dok paušalno oporezivanje nudi jednostavniju administraciju i predvidljive troškove, vođenje knjiga može omogućiti veći uvid u poslovne performanse, ali i zahtevati složeniju administraciju i više vremena.

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.