Srbija

05.11.2024. 13:39

Autor: Katarina Pantelić

Zbog protesta građana Ministarstvo zaštite životne sredine odustalo od proširenja deponije Duboko u Užicu

Foto: Pixabay

Odlaganje smeća na nesanitarnoj deponiji, ilustracija

Srbija

05.11.2024. 13:39

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije spremno je da odustane od kapitalnog projekta proširenja i modernizacije regionalne deponije „Duboko“ u Užicu, nakon što je ta lokalna samouprava odlučila da zatvori deponiju, izjavila je resorna ministarka Irena Vujović. Iako bi država za ovaj projekat obezbedila više od 30 miliona evra, realizacija projekta će, prema njenim rečima biti obustavljena. Šta će se desiti sa otpadom na njoj i gde će se nadalje deponovati iz svih gradova i opština se ne zna, ali su lokalni aktivisti sigurni da to neće biti u regiji Duboko.

Vujović je navela da bi realizacija ovog projekta osigurala upravljanje otpadom po najsavremenijim standardima za više od 300.000 stanovnika. Međutim, usled kontinuiranog nezadovoljstva građana okupljenih u različitim udruženjima, „realizacija projekta će biti obustavljena“.

„Država je za regionalni centar ‘Duboko’ u Užicu obezbedila više od 30 miliona evra, ali s obzirom da izostaje saglasnost osnivača regionalnog centra – devet gradova i opština koji ka njemu gravitiraju, kao i građana, Ministarstvo će obustaviti projekat. Spremni smo da podržimo tu njihovu odluku, iako bi planiranim ulaganjem problem neadekvatnog odlaganja otpada bio bi rešen za devet lokalnih samouprava za najmanje 20 narednih godina“, dodala je ona, navodi se u saopštenju.

Vujović je napomenula da rezervisana sredstva za ovaj projekat nisu još dodeljena, a da će u narednom periodu biti doneta odluka o njihovom preusmeravanju u izgradnju savremene zelene infrastrukture u nekom od drugih regiona u Srbiji.

„Ovakva investicija je neophodna svim regionima, a biće realizovana tamo gde postoji saglasnost jedinica lokalne samouprave i volja građana“, rekla je Vujović.

Grad Užice će, prema sopstvenoj odluci, otpad sa svoje teritorije ubuduće odlagati na regionalnoj sanitarnoj deponiji u Lapovu.

Vujović je istakla da su, zbog obustavljanja projekta proširenja, stabilizacije i modernizacije Regionalnog centra „Duboko“, i sve lokalne samouprave osnivači tog regiona – Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Požega, Čajetina, Čačak, Ivanjica i Lučani, takođe u obavezi da obezbede alternativnu sanitarnu lokaciju za odlaganje otpada.

Ministarstvo će podržati svaku odluku Regionalnog centra ‘Duboko’ formiranog davne 2005. godine ukoliko je ista odgovorna prema građanima. Apsolutno nećemo tolerisati stvaranje novih nesanitarnih deponija na njihovim teritorijama, već samo odgovorno odlaganje otpada po savremenim standardima na nekoj od sanitarnih lokacija, poručila je Vujović.

Podsetimo, u maju ove godine je na sanitarnoj deponiji Duboko je izbio požar koji je trajao 20 dana. Nakon tog događaja, smeće iz devet gradova i opština nije imalo stalnu adresu deponovanja, pa su ga neke od opština deponovale u Lapovo, Jagodinu i Knić.

Lokalni aktivisti iz udruženja građana „Da (NE) Dišemo Duboko“ se zalažu da se deponija zatvori u potpunosti, dok je Ministarstvo zaštite životne sredine bilo odlučno da je proširi.

Od avgusta ove godine, građani i aktivisti su danonoćno blokirali dovoženje novog otpada na deponiju u potpunosti i tvrdili da već dve godine ne postoji upotrebna dozvola za ovu regionalnu deponiju.

Juče je došlo i do privođenja aktivista zbog, kako je policija navela „narušavanja reda i mira“, a nakon neuspelih pregovora sa građanima gradonačelnica Užica je saopštila da će tražiti od Vlade Srbije i nadležnog Ministarstva da obustave realiziciju projekta proširenja tela deponije jer građani to ne žele.

„Smeće iz Užica transportovaće se u Lapovo, što će uticati i na cenu koju će plaćati građani“, dodala je gradonačelnica.

Regiju Duboko čine devet lokalnih samouprava Zlatiborskog i Moravičkog okruga. Ova regija, osnovana u okviru Projekta Duboko, prostire se na 5.300 kvadratnih kilometara jugozapadne Srbije, gde u 335 naselja živi oko 360.000 stanovnika.

Na sajtu Javnog komunalnog preduzeća „Duboko“ navodi se da stanovnici i privreda regije Duboko generišu na godišnjem nivou preko 82.000 tona komunalnog otpada, koji se dopremi u istoimeni Regionalni centar za upravljanje otpadom.

U ovaj regionalni centar se dovozi smeće iz dva grada – Užica i Čačka, kao i još sedam opština -Ivanjice, Požege, Bajine Bašte, Lučana, Arilja, Čajetine i Kosjerića.

Ove opštine su 2005. godine zaključile ugovor o osnivanju, izgradnji i korišćenju sanitarne deponije Duboko, kojim su, kao osnivači, regulisale međusobna prava i obaveze vezane za osnivanje, izgradnju, finansiranje i eksploataciju deponije.

Nakon toga, iste godine, projektu „Regionalna sanitarna deponija Duboko” priključila se kao osnivač i Opština Čačak.

Na osnovu ugovora osnovano je i Javno komunalno preduzeće „Regionalna sanitarna deponija Duboko“ sa sedištem u Užicu.

JKP “Duboko” Užice, zaduženo za izgradnju i unapređenje regionalnog sistema upravljanja komunalnim otpadom, preuzima sav komunalni otpad iz devet lokalnih samouprava, a radi se o prvom projektu u Srbiji koji se, uz podršku Vlade i Evropske unije, realizuje posle usvajanja nacionalne strategije upravljanja komunalnim otpadom.

Programom podrške razvoju infrastrukture lokalne samouprave iz 2010. godine, navodi se da je vrednost investicije regionalnog projekta upravljanja čvrstim otpadom Duboko 13,9 miliona evra.

Takođe, navodi se da je od ukupne cifre donacija EU 4,2 miliona evra (radovi 3,8 miliona i 400.000 evra tehnička pomoć), zajam EBRD-a pet miliona evra, Fond za zaštitu životne sredine dao je 600.000 evra, donacija Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) je900.000 evra i opštinski doprinos 3,2 miliona evra.

Spalionica u Vinči u problemu: Beograd počeo da proizvodi previše otpada

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.