U proteklih godinu dana, u Srbiji energetika ima najbolji rast, stopa investicija beleži pozitivan trend, u očima stranih investitora smo stabilno poslovno okruženje, a EU nam ostaje strateški cilj – rečeno je na prezentaciji Bele knjige koju svake godine objavljuje Savet stranih investitora (FIC) koji broji 118 članica iz 23 sektora.
„Bela knjiga je platforma kroz koju strani investitori predlažu poboljšanje poslovnog okruženja u Srbiji, te je zato upravo ona izuzetno značajna za Vladu jer predstavlja vodič uz pomoć koga ona može direktno informacije koje ima, „sa terena“ da implementira kroz izmene i dopune svojih zakona“, rekao je Aleksandar Ljubić, direktor Saveta stranih investitora za Novu ekonomiju.
Kako on objašnjava, „Belu knjigu pišu same članice i samim tim ne postoji uticaj trećih lica na ono šta se nalazi u njoj“ i dodaje kako „kompanije koje su inače konkurenti na tržištu kroz zajednički stav govore ne o sebi, ne o svom poslovanju, već o industriji koju predstavljaju i traže poboljšanja za industriju kao takvu – što se jasno oslikava u Beloj knjizi“.
Profesor Nebojša Savić, glavni i odgovorni urednik „Bele knjige“ na promociji u Palati Srbije ističe kako „u proteklih godinu dana je zabeležen rast šest sektora u našoj privredi, u koje se ubrajaju: energetika, digitalizacija, zaštita korisnika finansijskih usluga, javne nabavke i tržište kapitala„.
Takođe, on navodi i „tri oblasti u kojima se uočavaju duboki problemi: Zakon o uzbunjivačima, Zakon o registraciji privremenih ograničenja na nekim pravima i određeni parafiskalni nameti – na kojima je potreban aktivan rad i privatnog sektora i države“.
Među oblastima u kojima nije zabeležen napredak izdvajaju se i sektor hrane i poljoprivrede, oblast poreza u delu parafiskalnih nameta, radno-pravni odnosi, izuzev procesa dobijanja jedinstvene dozvole za boravak i rad stranaca, kao i drugi.
U svom obraćanju, Savić je postavio akcenat na stopu investicija koja je u Srbiji sada oko 23 odsto, a bila je na nivou oko 17 odsto – uz akcenat na EU i njenu težnju za povećanjem investicija na 27 odsto, što bi, po oceni Saveta, bio pravi put kojim bi i naša zemlja trebalo da krene.
„Za naše strane direktne investicije je jako važno da se razvijaju domaće privatne investicije i da se podstakne domaći sektor javnih preduzeća na koje bi strani investitori mogli da se oslanjaju – a time bi naša preduzeća postala deo lanaca vrednosti koji se tu formira“, zaključuje Savić.
Na predstavljanju publikacije „Bela knjiga 2024“ obratio se i predsednik Saveta i generalni direktor Yettela Majk Mišel, koji u svom govoru ističe kako je Srbija, uprkos geopolitičkoj krizi, odlučno mesto za investiranje.
„Članstvo u EU ostaje prioritet, posebno jer EU ostaje najvažniji trgovinski partner Srbije – te je zato ključno prihvatiti Plan rasta za Zapadni Balkan koji je predložila Evropska komisija koji ima za cilj da donese koristi regionu pre pristupanja, podstakne ekonomski rast i ubrza preko potrebnu socio-ekonomsku konvergenciju i reforme“, ocenjuje Mišel.
O Planu rasta za Zapadni Balkan je za Novu ekonomiju govorio tim povodom i direktor Saveta Aleksandar Ljubić koji ističe kako je Plan rasta glavna arterija budućeg razvoja ne samo Srbije već i Zapadnog Balkana, a uz to naglašava i veliku spremnost i važnost aktivnog uključivanja Vlade Srbije u aktivnosti koje sprovodi Savet.
Na promociji je govorio i premijer Srbije Miloš Vučević, koji je izjavio da su za Vladu Srbije važne preporuke Saveta stranih investitora za poboljšanje uslova za poslovanje, date u „Beloj knjizi“, jer predstavljaju analizu urađenog u prethodnih godinu dana i daju ismernice šta da se radi dalje i koja su očekivanja privrednika.
Takođe, rekao je da razume da nije zadovoljavajući nivo usklađenosti sa preporukama privrednika za pojedine oblasti, ali da je realnost, što nije opravdanje za Vladu, da je Srbija u poslednjih 12 meseci imala dva izborna ciklusa i gotovo šest meseci tehničke vlade, što je ostavilo određenog traga i na privredu.
Naveo je da će se sigurno raditi na obnavljanju zajedničke komisije Vlade Srbije i Saveta stranih investitora, kako bi se direktno sa privrednicima razgovaralo bar nekoliko puta godišnje, i da taj dijalog bude efikasan a ne protokolaran, kako bi privrednici mogli da čuju planove Vlade, posebno u oblasti zakonodavstva, te da lakše planiraju poslovanje.
Takođe, Vučićević se usaglasio sa time da je „Plan rasta za Zapadni Balkan veoma bitan i Srbija ga nikada nije doživljavala kao zamenu za članstvo u EU, kao što je i inicijativu Otvoreni Balkan doživela kao proces integracije i priprema za ulazak u EU„.
Na promociji Bele knjige se prisutnima obratio i šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre, koji je, govoreći o proširenju, istakao kako to nije više samo politički cilj već je reč o geopolitičkom imperativu i najvišem prioritetu za EU, koji podrazumeva hitnost širenja na Zapadni Balkan i druge zemlje sa aspiracijama za članstvo.
„Srbija mora da iskoristi ovaj ključni trenutak i odgovori na sve veći fokus EU na proširenje. Vreme je sada, sa jasnim koracima napred. To bi trebalo da bude u centru našeg rada u Srbiji – Vlade, Delegacije, EU, civilnog društva, kompanija i cele države“, kazao je Žiofre.
Dodao je, da bi se ubrzao proces, Plan rasta za Zapadni Balkan nudi Srbiji „priliku bez presedana da podstakne svoju ekonomiju, premosti socio-ekonomski jaz u odnosu na EU i ubrza pristupanje EU“.
Naveo je da je deo Plana rasta i reformska agenda koju je Srbija usvojila i da su neke od tih reformi nalaze i u Beloj knjizi, kao što su jačanje privatnog sektora, oblast javnih nabavki, obrazovanje za moderno poslovanje, vladavina prava, prenosi Beta.
Trampova politika Americi donosi inflaciju, rast i skuplje uvozne proizvode