Schneider Electric, globalni lider u oblasti energetske efikasnosti, automatizacije i digitalizacije, održao je susret sa predstavnicima medija u Novom Sadu.
Domaćin događaja bio je Dragoljub Damljanović, direktor Razvojnog centra u Novom Sadu, uz podršku ključnih lidera kompanije – Nede Lang, HR direktora, Ilije Ivetića, direktora sektora za isporuku projekata, Marka Đukovića, direktora centra za istraživanje i inženjering i Mirne Antić, direktorke komercijalnih operacija.
Ovaj susret bio je prilika da se predstave ključna postignuća kompanije u ovoj godini i ambiciozni planovi za 2025. godinu, s posebnim fokusom na održivost, zapošljavanje i podršku mladim talentima kroz obrazovne inicijative.
Dragoljub Damljanović, direktor Schneider Electric Razvojnog centra u Novom Sadu, naglasio je da kompanija, sa više od 20 godina prisustva u Srbiji i Crnoj Gori, kontinuirano doprinosi globalnoj održivosti i razvoju lokalnih zajednica kroz inovacije.
On je istakao važnost rešenja koja kompanija razvija kako bi odgovorila na savremene poslovne izazove i klimatske promene, ali ono što, prema njegovom mišljenju, čini Schneider Electric jedinstvenim u IT industriji jeste spoj vrhunske ekspertize i proizvodnog karaktera kompanije. Zahvaljujući sopstvenim proizvodima, Schneider Electric je uspeo da obezbedi stabilnost i kontinuiran rast čak i u zahtevnim okolnostima, dok je mnogim kompanijama bilo teže da se istim prilagode.
Kompanija razvija softverska rešenja kojim aktivno podržava zelenu tranziciju i doprinosi globalnoj održivosti.
Schneider Electric je lider u digitalizaciji energetske efikasnosti i automatizaciji, razvijajući rešenja koja smanjuju ugljenični otisak u industrijama, zgradama i infrastrukturi. Kroz digitalne platforme i sopstvene proizvode, kompanija ne samo da optimizuje poslovanje, već omogućava i konkretne uštede resursa, čime doprinosi održivosti.
Advanced Distribution Management System (ADMS) je glavni proizvod koji se dizajnira i razvija u Srbiji, a predstavlja napredno rešenje za digitalizovano upravljanje elektroenergetskim sistemima. Ovaj softver omogućava elektrodistributivnim preduzećima da optimizuju svoje operacije i značajno smanje gubitke u distribuciji električne energije. Čak i smanjenje gubitaka za samo nekoliko procenata, što ovaj softver omogućava, na godišnjem nivou rezultira izuzetnim uštedama.
ADMS predstavlja fleksibilnu i moćnu platformu koja omogućava razvoj širokog spektra rešenja prilagođenih specifičnim potrebama i poslovnim ciljevima klijenata. Njegova globalna prisutnost i uspešno korišćenje u više od 110 kontrolnih centara na šest kontinenata svedoče o vrhunskom kvalitetu, pouzdanosti i inovativnosti ovog rešenja, koje postavlja standarde u upravljanju elektrodistributivnim mrežama širom sveta.
Ilija Ivetić, direktor sektora za isporuku projekata, naglasio je da su u kompaniji posebno ponosni što upravo ovde u Srbiji domaći inženjeri razvijaju ključna rešenja za ono što se danas naziva pametna mreža (smart grid).
„ADMS softver predstavlja srž sistema koji omogućava digitalizaciju i napredno upravljanje elektrodistributivnim mrežama širom sveta. Osim razvoja proizvoda, naš veliki tim u Srbiji isporučuje ovaj softver klijentima na globalnom nivou – od Sidneja do Toronta, Hong Konga i San Franciska, Berlina, Kaira, Milana i Sao Paula“, izjavio je Ivetić.
Kao lokalni primer, istakao je projekat sa EDS-om u Srbiji, gde se modernizuje oprema i implementira najnovija verzija ADMS-a sa ciljem da se smanje gubici u mreži, čime se automatski smanjuje proizvodnja i emisija CO₂, ali i olakšava integracija obnovljivih izvora energije. Kako je objasnio, kroz digitalizaciju elektrodistributivnih mreža, omogućava se klijentima efikasnije upravljanje, povećava sigurnost napajanja i značajno unapređuje bezbednost zaposlenih, smanjujući broj povreda na radu.
Schneider Electric u 2025. godini planira zapošljavanje 70 novih inženjera, nastavljajući rast u Srbiji.
Marko Đuković, direktor centra za istraživanje i inženjering, naglasio je da je uspeh Research & Engineering Center-a (REC) primer kako Srbija može postati lider u digitalnim inovacijama i tehnološkom razvoju.
„Osnovan 2022. godine u okviru Schneider Electric Huba u Srbiji, REC je rezultat naše vizije da Srbija postane jedan od pet globalnih centara, rame uz rame sa SAD-om, Indijom, Francuskom i Hong Kongom. Danas, ovaj centar okuplja preko 110 talentovanih stručnjaka koji rade na razvoju devet globalnih proizvoda, uključujući inovativna rešenja za pametne mreže, elektromobilnost i upravljanje energijom.“
On ističe da je REC danas glavni softverski razvojni centar za prosumere, a paralelno s tim, razvijaju se i Home & Distribution softverska rešenja koja dokazuju širinu Schneider Electric-a u različitim poslovnim vertikalama. Projekti poput Clipsal Cortex-a i Inno2Fleet-a, koji obuhvataju pametnu distribuciju i fleet menadžment, otvorili su nove mogućnosti za globalne saradnje. „Time smo napravili značajan iskorak, jer više nismo samo inženjerska podrška – postali smo ključni savetnici i partneri u dizajniranju i implementaciji kompleksnih softverskih sistema,“ dodaje Đuković.
Skoro 40% zaposlenih u Schneider Electric-u u Beogradu i Novom Sadu deo su kompanije više od jedne decenije, što jasno ukazuje na stabilnu kadrovsku politiku i poverenje koje Schneider Electric gradi sa svojim timom.
Neda Lang, HR direktorka Schneider Electric-a, naglašava da se kroz inovacije i strateški pristup stvaraju uslovi za profesionalni razvoj i napredovanje, kao i rast broja zaposlenih.
„Zahvaljujući stalnoj posvećenosti razvoju ekspertize i prepoznavanju lokalnog potencijala, Schneider Electric u Srbiji beleži stabilan rast. Tokom ove godine smo zaposlili 130 novih kolega, a za 2025. godinu planiramo otvaranje još 70 novih pozicija, sa posebnim fokusom na inženjere. Naš cilj je da zaposleni budu ti koji učestvuju u oblikovanju budućnosti industrije i tehnologije, pružajući tako temelj za dalji rast i razvoj.“
Lang takođe ističe važnost angažovanja zaposlenih kroz inicijative koje promovišu timski duh i zdravlje, kao što su trke Schneider Electric Business Run, na kojima učestvuje preko 60% zaposlenih. Takođe, važan segment razvoja čini i PowerIT konferencija, koju organizuje Schneider Electric sa ciljem povezivanja IT lidera i stručnjaka, te otvaranja novih tema od šireg društvenog značaja.
Kroz inovativne programe stipendiranja i praksi, Schneider Electric ulaže u razvoj mladih talenata u Srbiji.
Schneider Electric već više od decenije aktivno doprinosi unapređenju obrazovanja mladih u Srbiji kroz saradnju sa tehničkim fakultetima, programe praksi i stipendiranja. Kroz Schneider Electric Fondaciju Centar za mlade talente, više od 12.000 učenika unapredilo je svoje veštine u matematici i programiranju, dok je 735 studenata učestvovalo u programu praksi i stipendiranja, a čak 40% njih su sada deo Schneider Electric-a.
Kroz istoimenu fondaciju kompanija aktivno podržava lokalne inicijative. Jedan od ključnih aspekata ovog angažmana je i podrška projektima mladih, kroz koje SE ulaže u budućnost i aktivno pomaže mladim liderima da postanu pokretači pozitivnih promena. Saradnja sa OPENS-om (Omladinski centar u Novom Sadu) predstavlja jedan od konkretnih primera podrške mladima.
„Kroz ovu saradnju, Schneider Electric pruža podršku za razvoj inovativnih rešenja i održivih praksi, ali i pomaže u tome da mladi prepoznaju značaj održivosti i da se uključe u stvaranje održivih rešenja za zajednicu“, navela je Mirna Antić, direktorka komercijalnih operacija.
Dodatno, kroz donaciju od blizu 3 miliona dinara, Schneider Electric je pomogao opremanje laboratorije, Računarskog centra na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, najmodernijom opremom, čime su obezbeđeni bolji uslovi za rad i praktičnu obuku studenata. Ova laboratorija koristi se svakodnevno za obuku najsavremenijim softverima i predstavlja važan korak u unapređenju kvaliteta obrazovanja.
Schneider Electric veruje da ulaganja u obrazovanje i razvoj mladih imaju dugoročan uticaj na društvo i industriju. Na ovaj način, kompanija pruža mladima priliku da razvijaju veštine koje su ključne za stvaranje stabilne budućnost.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Prvi ikada MINI Aceman je stigao u Srbiju – spreman da osvoji puteve i srca! Kao najnoviji član MINI porodice, Aceman donosi kombinaciju vrhunskih inovacija i neodoljive zabave, oblikujući tako budućnost vož...
U okviru zajedničkog programa „Veštine za 21. vek“, koji UNICEF realizuje u saradnji sa Nelt Grupom i Ministarstvom prosvete Republike Srbije, 30 osnovnih škola u Srbiji dobilo je STEM setove za učenje kroz ...
Nakon povratka na police u smanjenim količinama, Plazma je ove zime prisutna i na Zimskoj bajci, a ovogodišnja Plazma kućica donela je posetiocima nešto potpuno novo. Svu zaradu od prodaje na Zimskoj bajci, ...
Opština Medijana u Nišu dobila je novo ozelenjeno mesto zahvaljujući društveno odgovornom projektu "JYSK za moj zeleni grad". U okviru ove akcije kompanije JYSK, posvećene očuvanju prirode i unapređenju kval...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok