TikTok može biti zabranjen u SAD ukoliko ga njegova matična kompanija ByteDance ne proda do 19. januara. Međutim, novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp zatražio je od Vrhovnog suda da odloži zabranu koju je prethodno izglasao Kongres, dok sud 10. januara (danas) ne sasluša argumente u ovom slučaju.
Ko želi da zabrani TikTok u SAD i zašto?
Zvaničnici i zakonodavci u SAD optužili su ByteDance da ima veze sa kineskom vladom.
Kako BBC prenosi, „mnogi su izrazili zabrinutost zbog nacionalne bezbednosti, tvrdeći da bi TikTok mogao biti prisiljen od strane Pekinga da preda podatke o svojih 170 miliona korisnika u SAD“.
Američko Ministarstvo pravde saopštilo je da TikTok, zbog kineske matične kompanije i pristupa podacima američkih korisnika, predstavlja „pretnju nacionalnoj bezbednosti ogromnih razmera“.
U aprilu prošle godine, američki Kongres je usvojio zakon koji je predsednik Džo Bajden potpisao, dajući ByteDanceu devet meseci da pronađe kupca odobrenog u SAD ili da se TikTok ugasi na teritoriji SAD.
TikTok i ByteDance negiraju bilo kakvu povezanost sa kineskom vladom, kao i mogućnost da bi podaci bili predati – a uz to, još ranije su odbacili mogućnost prodaje.
Kompanije su pokrenule više pravnih postupaka protiv zakona, tvrdeći da je „neustavan“ i da bi imao „ogroman“ uticaj na slobodu govora cenzurišući korisnike u SAD.
One su navele da bi čak i privremena zabrana početkom 2025. godine imala „razorne posledice“ po njihove operacije i korisnike.
Vrhovni sud SAD odložio je odluku o hitnoj sudskoj meri kojom bi se privremeno zabranio TikTok dok se slučaj ne razmotri.
Sud će danas, 10. januara, saslušati argumente kompanija i američke vlade o tome da li zakon krši ustavno pravo na slobodu govora u SAD.
Može li Donald Tramp sprečiti zabranu TikToka?
Analitičari smatraju da bi pobeda Donalda Trampa na izborima 2024. godine mogla bi da pruži TikToku šansu za opstanak.
Tramp je pokušao da zabrani ovu aplikaciju dok je bio u Beloj kući 2020. godine, ali je sada zatražio od Vrhovnog suda SAD da odloži zabranu dok radi na „političkom rešenju“.
Njegov advokat je pred saslušanje podneo pravni dokument u kojem se navodi da je Tramp „protiv zabrane TikToka“ i da namerava da rešava probleme „političkim putem nakon što preuzme dužnost“.
Trampov sastanak sa direktorom TikToka Šou Ziju Čuom u decembru dodatno je podstakao nade među „protivnicima zakona“ da će se on umešati.
Kako bi zabrana TikToka funkcionisala?
Onlajn platforme poput prodavnica aplikacija i hosting servisa moraće da prestanu da omogućavaju dostupnost TikToka američkim korisnicima ukoliko zabrana stupi na snagu.
Većina ljudi preuzima aplikacije na svoje pametne telefone i tablete preko prodavnica aplikacija, pa bi zabrana sprečila nove korisnike da preuzimaju TikTok.
Takođe bi značila da korisnici koji već imaju aplikaciju ne bi mogli da dobijaju buduća ažuriranja namenjena poboljšanju bezbednosti ili ispravci grešaka.
Da li je TikTok zabranjen u drugim zemljama?
TikTok je već zabranjen u Indiji, koja je bila jedno od najvećih tržišta za ovu aplikaciju pre nego što je tamo zabranjena u junu 2020. godine.
Aplikacija je takođe blokirana u Iranu, Nepalu, Avganistanu i Somaliji.
Vlada i parlament Ujedinjenog Kraljevstva zabranili su TikTok sa službenih uređaja zaposlenih 2023. godine, kao i Evropska komisija.
BBC je takođe savetovao svoje zaposlene da obrišu TikTok sa korporativnih telefona zbog zabrinutosti za bezbednost.
Kako zaraditi bitcoin – Brzi vodič za pocetnike