Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je povodom američkih sankcija kompaniji NIS da se za građane neće ništa menjati, i da se nastavlja uredno snabdevanje energentima.
I građanstvo i privreda imaće dovoljne količine energenata, kao što je predsednik Srbije juče rekao, istakao je premijer, javlja Radio-televizija Srbije.
„U narendim satima dobijaćemo dodatna pojašnjenja, važna je svaka zapeta i rečenica, potrebna je sinhronizacija svih postupaka, da bismo sačuvali državu“, rekao je Vučević.
Dodaje da će se voditi paraleni proces dok traju razgovori sa Amerikancima, u smislu preciziranja šta znači paket sankcija, tako da će biti i dijalog „sa prijateljima iz Rusije da se nađe način kako će se situacija prevazići“.
Premijer je rekao da se očekuje razgovor predsednika Vučića sa novim američkim ministrom finansija, dodavši da se sve ovo dešava „u predvečerje promene vlasti u SAD“.
Paralelno, Vučić će razgovarati sa rukovodstvom Rusije, navodi premijer.
Sjedinjene Američke Države proširile su sankcije protiv Ruske Federacije, objavivši spisak kompanija u većinskom ruskom vlasništvu koje će biti obuhvaćene novim zabranama. Na ovoj listi, navedena kao „u riziku od sekundarnih sankcija“, nalazi se i Naftna industrija Srbije.
Među ruskim kompanijama pogođenim novim sankcijama nalazi se i Gasprom Njeft, koji poseduje 50 odsto akcija NIS-a, dok je Gasprom vlasnik dodatnih 6,15 odsto.
U objavljenim dokumentima se navodi da se do 27. februara dozvoljavaju transakcije sa pogođenim ruskim kompanijama i kompanijama koje su u njihovom većinskom ruskom vlasništvu, odnosno sa „entitetima u kojima blokirani entiteti poseduju, direktno ili indirektno, individualno ili zajednički, udeo od 50 odsto ili više“.
Ako iz ovoga proizilazi da se sankcije odnose samo na kompanije koje su u većinskom ruskom vlasništvu, smanjivanje ruskog udela u NIS-u na ispod 50 odsto, odnosno za nekih šest procenata, trebalo bi da omogući ovoj kompaniji nastavak regularnog poslovanja.
Međutim, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prethodno izjavio kako SAD od Srbije traže „potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a“.
Sjedinjene Američke Države uvele sankcije nizu kompanija u ruskom vlasništvu, uključujući NIS