Sjedinjene Američke Države proširile su danas sankcije protiv Ruske Federacije, objavivši spisak kompanija u većinskom ruskom vlasništvu koje će biti obuhvaćene novim zabranama. Na ovoj listi, navedena kao „u riziku od sekundarnih sankcija“, nalazi se i Naftna industrija Srbije.
Kako se navodi u dokumentu koji je potpisala Dženet Jelen, ministarka finansija SAD, Sjedinjene Države su proširile listu zabranjenih transakcija sa entitetima iz Ruske Federacije tako da uključi energetski sektor.
Među ruskim kompanijama pogođenim novim sankcijama nalazi se i Gazprom Neft, koji poseduje 50 odsto akcija NIS-a, dok je Gasprom vlasnik dodatnih 6,15 odsto.
SAD su NIS uključile na listu sankcionisanih kompanija navodeći da posluje „u okviru energetskog sektora ruske ekonomije“, kao „podružnica Gasprom njefta locirana u Srbiji“.
Sankcije ostavljaju rok do 27. februara za okončavanje svih tekućih transakcija sa pogođenim licima.
U objavljenim dokumentima se navodi da se do 27. februara dozvoljavaju transakcije sa pogođenim ruskim kompanijama i kompanijama koje su u njihovom većinskom ruskom vlasništvu, odnosno sa „entitetima u kojima blokirani entiteti poseduju, direktno ili indirektno, individualno ili zajednički, udeo od 50 odsto ili više“.
Ako iz ovoga proizilazi da se sankcije odnose samo na kompanije koje su u većinskom ruskom vlasništvu, smanjivanje ruskog udela u NIS-u na ispod 50 odsto, odnosno za nekih šest procenata, trebalo bi da omogući ovoj kompaniji nastavak regularnog poslovanja.
Međutim, predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je, kommentarišući sankcije, izjavio kako SAD od Srbije traže „potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a“.
„Oni ne dozvoljavaju mogućnost da bude 49 odsto, već potpuni izlazak iz NIS-a“, rekao je Vučić.
Predsednik je dodao da Srbija ima 45 dana da završi sve operacije vezane za NIS, odnosno do 25. marta.
„Do tada ne samo da moramo da završimo potpisivanje, već i takozvani ‘closing’ bilo kakvog ugovora sa ruskom stranom, jedino eventualno finansijska transakcija može da bude produžena do 12. marta, ali i tu transakciju mora da odobri OFAC-ovo odeljenje u okviru vlade SAD“, rekao je Vučić.
OFAC (Office of Foreign Assets Control) – Kancelarija za kontrolu strane imovine je odeljenje pri američkom ministarstvu financija zaduženo za uvođenje sankcija. U dokumentima koja su danas objavljena 12. mart je određen kao krajnji rok za završetak transakcija koje uključuju ruske banke, preko kojih bi morala da bude realizovana prodaja ruskih akcija u NIS-u.
Sankcije NIS-u je prethodnih nedelja najavljivao predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Međutim, danas objavljeni dokumenti govore o tome da NIS nije targetirana kompanija, kao što je predsednik sugerisao, već je potpala pod širok spektar novih sankcija usmerenih protiv Ruske Federacije, budući da je u većinskom vlasništvu Gasproma i Gasprom njefta.
* Ovaj tekst je ažuriran dodavanjem izjave predsednika Srbije i pratećih objašnjenja