Lifestyle

15.01.2025. 13:42

Autor: B. Lj.

Kako da uredite svoj dom: Dizajneri otkrivaju tajne dobrog dizajna

Lifestyle

15.01.2025. 13:42

Ako vaš dom počinje da deluje kao da više nije vaš, znači da je došlo vreme da se osveži prostor i da biste svoje veštine uređenja možda mogli da podignete na viši, profesionalniji nivo, piše portal koji se bavi uređenjem doma The Spruce.

Iako angažovanje dizajnera enterijera možda nije u vašem budžetu, to ne znači da ne možete saznati po neki njihov trik. Neki od najboljih dizajnera u industriji za ovaj portal pričali su o tome kako urediti dom kao profesionalac. 

Najpopularniji stilovi u enterijeru

Pre nego što počnete da uređujete dom komadima koji zaista predstavljaju vas i vaš stil, stručnjaci se slažu da vredi posvetiti malo vremena proučavanju popularnih stilova kako biste pronašli onaj koji vam najviše odgovara.

„Kada je u pitanju pronalaženje sopstvenog osećaja za stil, gledanje slika u časopisima i knjigama, na Pinterestu, Houzzu, Instagramu, odličan je početak,“ kaže Lesli Daper, glavna dizajnerka u Rumor Designs. 

Ponekad ćete, kako kaže, u tim slikama videti stvari koje volite i izabrati detalje i elemente dizajna koji vam se dopadaju. 

„Najpre razmislite o predmetima, bojama i šarama koje vas privlače i pronađite načine da te male stvari uključite u svoj prostor,“ napominje ona za The Spruce.

Od modernog do tradicionalnog

„Moderni dizajn fokusira se na jednostavnost, čiste linije i prirodne materijale. Takođe se odlikuje neutralnim paletama boja i minimalnim aksesoarima kako bi se stvorio smirujući prostor,“ kaže Džanel Paton, glavna dizajnerka u Lark Interiors. 

Slično modernom stilu, minimalizam se fokusira na svetao, svež prostor, ukrašen u skladu sa svojim imenom – minimalno. Umesto da na police, stolove ili zidove postavljate mnoštvo dekorativnih elemenata, ovaj stil se koncentriše na uklapanje dekoracije u funkcionalne zone poput nameštaja.

Seoski stil – kuća puna rustičnog šarma, teksture drveta. Ovaj stil je veoma jednostavan i prirodno udoban. Koristi se mnogo svetlih, neutralnih nijansi u presvlakama, posteljini i bojama zidova, koje su u kontrastu sa toplim tonovima u detaljima od drveta.

Ako težite bezvremenskom dizajnu, tradicionalna estetika je onda pravi izbor. Stil je vrlo bogat i klasičan, sa siluetama tradicionalnih elemenata poput lustera, polica za knjige i kamina, dok naglašava simetriju radi postizanja balansa.

„Tradicionalni dizajn je detaljniji stil enterijera koji uključuje slojevite tekstile, dekorativne aksesoare i obradu drveta,“ kaže Paton.

A ako bi moderni i tradicionalni stil imali dete, to bi bio prelazni stil, kaže ona i dodaje prelazni enterijer kombinuje tradicionalne i moderne elemente, spajajući klasične komade poput sofe sa zaobljenim naslonom sa savremenim detaljima poput lampe sa super-linearnim stilom. 

Kako početi sa uređenjem?

Kada pronađete stil koji vam najviše odgovara, kako ga implementirati u uređenje doma? Evo saveta direktno od profesionalaca, kako da pristupite svakom prostoru, sobi, nameštaju, osvetljenju i dekoru.

Sobe

Svaka soba ima svoju namenu, što utiče na način njenog uređenja i dizajna. Prema mišljenju stručnjaka, razumevanje funkcije sobe i njene svakodnevne upotrebe je najvažniji aspekt za adekvatno uređenje prostora.

„Funkcionalnost bi uvek trebalo da prethodi estetici prilikom uređenja prostora. Ključno je razmisliti o svrsi sobe i njenoj svakodnevnoj upotrebi. Na primer, dnevna soba treba da pruži udobnost svim članovima porodice za zajedničke trenutke,“ kaže Stefani Kalderon, direktorka kompanije Stephanie Calderon Interiors.

Prostor

Pre nego što kupite prvi trpezarijski sto ili sofu, Mia Džonson, osnivačica i glavna dizajnerka u Mia Johnson Interior Design, kaže da veličina nije uvek presudna koliko se možda misli.

„Česta greška je misliti da mali prostori zahtevaju mali nameštaj, jer to nije nužno tačno zato što veći komadi mogu učiniti prostor vizuelno uravnoteženijim. S druge strane, otvoreni prostori mogu biti izazovni za uređenje,“ ističe ona.

Iako je moguće uključiti veće komade nameštaja u manje prostore, Kalderon kaže da postoje smernice koje treba slediti za optimalno korišćenje prostora u svakoj sobi.

„Korisna smernica je da održavate razmak od oko 90 centimetara oko glavnih komada nameštaja kako biste omogućili lako kretanje kroz prostor. Na primer, obezbedite dovoljno prostora iza trpezarijskog stola kako bi gosti mogli udobno da povlače i vraćaju stolice. Takođe, u nekim situacijama standard može biti manji – ostavljanje razmaka od 45 centimetara između stolice i stola za kafu kako biste postigli ravnotežu između pristupačnosti i estetike,“ kaže Džonson.

Nameštaj

Kada dođe vreme za zabavniji deo – kupovinu nameštaja – Mia Džonson kaže da je ključno uložiti u kvalitetne komade, a ne u ono što je trenutno moderno.

„Vredi investirati u veće komade poput sofa i fotelja,“ objašnjava ona. 

Možda je primamljivo brzo popuniti prostor, ali bolje je, ističe,  odvojiti vreme i pronaći čvrste, dobro izrađene komade. 

„Možete naći dobre opcije na mestima kao što su Amazon ili Wayfair, ali obavezno istražite kako biste bili sigurni da dobijate kvalitet.“

Prilikom odabira nameštaja za svaku sobu, pridržavajte se smernica za odabranu estetiku. Na primer, ako se odlučite za seoski stil, idealni su, kako kaže, komadi koji uključuju svetle neutralne tonove i drvo.

Ako se opredelite za modernu estetiku, tražite nameštaj koji uključuje oblike poput lukova i krugova ili čiste, oštre linije.

Osvetljenje

Osvetljenje može biti zabavan deo uređenja, posebno jer je esencijalni deo svake sobe. Osim što daju karakter i stil, lusteri i drugi plafonski detalji mogu se prilagoditi estetici prostora.

Međutim, Stefani Kalderon naglašava da izbor izvora svetlosti mora biti jednako važan kao i izbor samih svetiljki.

„Preporučujemo korišćenje sijalica toplog svetla za stvaranje prijatne atmosfere,“ kaže ona. 

Kombinovanjem različitih rešenja, poput ugradnog osvetljenja. po mogućstvu s regulatorom jačine, dekorativnih plafonskih svetiljki i stonih ili podnih lampi može da se poveća funkcionalnost, ali svakako i da ulepša sobu. 

Dekor

I na kraju, najzabavniji deo, smatraju dizajneri je – dekorisanje prostora.

„Uređivanje je kao pravljenje torte. Zamislite nameštaj kao slojeve torte, dok su aksesoari i dekor glazura,“ objašnjava Džanel Paton. 

Uvek uključuje, napominje, živu biljku u svaku prostoriju koju dizajnira jer biljke mogu živeti bilo gde i odmah unose život u dom.

Pored biljaka koje dodaju boju i teksturu, Kalderon savetuje da se biraju promišljeni komadi za isticanje prostora.

„Kada je u pitanju dekor, često se preporučuje ulaganje u suštinske, bezvremenske komade koji čine osnovu prostora. Uštedite na manje skupim dekorativnim predmetima koje možete menjati kako se trendovi ili vaš stil razvijaju,“ ističe ona.

Najbolje mesto za kupovinu novih komada za nju su lokalne prodavnice i radnje sa polovnim stvarima – pravo bogatstvo za pronalaženje jedinstvenog i pristupačnog dekora koji daje lični pečat vašem domu.

Česte zablude u dizajnu

Potpuno je u redu mešati dizajnerske stilove. To što ste izabrali određenu estetiku ne znači da morate striktno pratiti sve smernice.

Mešanje karakteristika različitih stilova stvara jedinstven izgled pun kontrasta i ravnoteže, koji je takođe prijatan. Ključ je u odabiru stilova koji se međusobno nadopunjuju, a ne u stvaranju oštrog kontrasta poput glamura i modernog stila.

Zabluda je i pomisliti da ne možete unaprediti dizajn svog doma i ozbiljno pristupiti tome. 

„Strah od greške je glavni razlog zbog kojeg ljudi odlažu preuređenje doma. Sve dok imate jasan plan, to nije previše rizično. Okačite taj ram na zid! Ofarbajte tu sobu! To je samo uređivanje – nije pitanje života ili smrti,“ kaže Paton.

Lista najmoćnijih pasoša na svetu: Prvi je Singapur, a najviše napredovao dokument UAE

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.