Priče i analize

19.08.2017. 10:51

Blic žena

Autor: Nova Ekonomija

Gabrijela Šanel, ikona stila i hrabra dizajnerka koja je promenila svet mode

Gabrijela Šanel, kako joj je pravo ime, rođena je 19. avgusta 1883. godine u Saumuru, malom francuskom gradu. 

Sama je sebe nazvala Koko Šanel (Coco Chanel). Bila je i ostala jedan od najuticajnijih i najinovativnijih modnih dizajnera XX veka. 

Koristeći svoju kreativnost i originalan pristup modi, Koko je volela da eksperimentiše sa stilovima, predstavljajući sebe kao hrabrog inovatora i promotera praktičnog načina odevanja. 

Govorila je: 

„Jednostavnost je ključ prave elegancije“.

Koko2

Priča o Koko Šanel je priča o modi XX veka. Avangardna, drugačija, smela, 20-ih godina prošlog veka lansirala je novi modni stil koji je bio u potpunoj suprotnosti s dotadašnjim modnim standardima. 

Shodno mišljenju da je jednostavnost ključ istinske elegancije potpuno je promenila žensku modu. 

Ženama je skinula neudobne korsete i ponudila im svakodnevnu, praktičnu odeću koja je oslobodila žensko telo. Inspiraciju za svoj novi modni pristup je crpela iz materijala i čistih linija muške odeće. 

Koko Šanel je najviše ostala zapamćena po ženskom odelu koje se sastoji od suknje do kolena i sakoa, po maloj crnoj haljini i po parfemu Chanel No. 5 koji je postao legendarni miris XX veka. 

„Parfem treba da miriše na ženu“, rekla je tada.

Chanel No 5 Paris

Njene ideje se nisu završavale samo na kreiranju modela, ona je iskreirala kompletan modni stil. Sastavni delovi Šanel stila postale su ručne torbice sa drškama od zlatnih obruča spojenih u lanac, šik detalji u vidu velikog cveta na reveru ili biserne, višeslojne ogrlice, ali i ravne cipele. 

Koko se nije dokazala samo kao vrsna modna dizajnerka i kreatorka, već i kao veoma promućurna i sposobna poslovna žena.

Bila je vanbračno dete uličnog prodavca i domaćice, koji su pored nje imali još petoro dece. Uprkos tome što su deca bila rođena u vanbračnoj zajednici, što je u to vreme bilo nedopustivo, majka je ipak uspela Gabrijelu da krsti očevim prezimenom Šanel. Greškom crkvenog službenika, koji je u krštenici upisao Šanel umesto Šasnel, Gabrijela je dobila prezime po kome će postati poznata. Kada je imala 11 godina, majka joj je umrla, a otac nije hteo da preuzme brigu o deci. Završila je u sirotištu i o njoj su se brinule opatice. U sirotištu je ostala pet godina i u njemu je izučila krojački zanat.

Ja se ne bavim modom, ja sam moda“, rekla je Koko.

Chanel%20butik

Pogibija njene najveće ljubavi

Posle pogibije Artura Kapela, ljubavi njenog života, rekla da žena koju ne vole nije ništa-ona je nula i može mirno da umre.

Tada se zatvorila u svoju vilu, prestala da radi i sve ofarbala u crno. I zidove, i plafone, i zavese, i posteljinu…

Artur Kapel, zvani Boj, bio je engleski biznismen. On joj je pomogao da otvori prvu radnju u Parizu, a ona je, za samo nekoliko godina, uspela da mu vrati sav novac koji je uložio u njen biznis. On se čudio tom gestu, ali napušteno siroče više nikada nije moglo da zavisi ni od koga, pa ni od onih koji su je iskreno voleli.

Boj%20kapel

NA SLICI: Gabrijela Šanel sa Arturom Kapelom

Na pitanje kako je tako brzo napravila toliki uspeh u svetu mode, nema drugog odgovora do tog da nije imala izbora. Ustati protiv celokupnog koncepta kitnjastog odevanja zahtevalo je potpuno okretanje telu. Kako pokretu tela ne prija ništa veliko i kruto, Koko je za svoje modele odabrala jeftinu trikotažu. I taj potez bio je svojevrsna igra sa smrću. Jer pojaviti se na nekom svetskom prijemu u odeći od trikotaže na početku 20. veka bilo je isto što i danas se pojaviti go u TV dnevniku.

Njena igra s nepostojećim pomaljala se uvek i svuda. Ona je bila žila kucavica koncepta neprimetne, nevidljive odeće, kom je Koko Šanel do kraja ostala dosledna. 

„Ako vas je osvojila lepota neke žene, a ne možete da se setite šta je imala na sebi, znači da je bila idealno odevena“, govorila je. 

Taj pristup i danas se prepoznaje u radovima velikih kreatora i stilista, među njima i Patriše Fild, stilistkinje „Seksa i grada“.

Nakon nekoliko velikih ljubavi, od kojih su se mnoge završavale smrću partnera, ona se ponovo zaljubljuje u 50. godini u španskog umetnika Pola Iriba. Trebalo je da se uda za njega, ali igra smrti zahuktala se jače nego ikad: Pol je poginuo, počeo je Drugi svetski rat, Francusku su okupirali fašisti.

akoko

Sarađivala s fašistima

Koko započinje romansu s nemačkim diplomatom. On je upoznaje s jednim od lidera Trećeg rajha i njenim sledećim ljubavnikom – Valterom Šelenbergom. 

Gabrijela Šanel sarađuje s fašistima i posreduje u mirovnim pregovorima između Nemačke i Čerčila, koji joj je bio prijatelj. 

Zbog saradnje s okupatorom posle rata morala je da napusti Francusku.

Sa svojih 70, 1954, vraća se u Pariz, a njena revija izaziva javnu osudu: nije pokazala ništa novo! Ponovo isti, strogi, prosti kostimi.

Vreme je pokazalo da to nije bila reciklaža istrošene kreativnosti – bila je to revija za večnost, u koju je otišla 10. januara 1971. Umrla je u pariskom hotelu Ric, koji se nalazi tačno preko puta njenog prvog butika.

„Znači, ovako se umire“, bile su njene poslednje reči.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.