Priče i analize

17.12.2017. 08:55

Beta

Autor: Nova Ekonomija

U Egiptu ponovo otvorena drevna biblioteka pravoslavnog manastira Svete Katarine

U Egiptu je posle tri godine restauracije, ponovo otvorena drevna biblioteka pravoslavnog manastira Svete Katarine u južnom Sinaju u kojoj se nalazi više hiljada vekovima starih verskih i istorijskih rukopisa.Obnovljen je istočni deo biblioteke u kojem se nalazi druga po veličini zbirka ranih kodeksa i rukopisa, od koje je brojnija samo kolekcija u biblioteci Vatikana, rekao je monah Damijanos, arhiepiskop manastira Svete Katarine.

Biblioteka sada otvorena za javnost i naučnike

„Biblioteka je sada otvorena za javnost i naučnike“, rekao je njegov savetnik Tini Kazamijas, dodavši da renoviranje još traje, ali nije naveo datum završetka.

Svečanosti povodom otvaranja biblioteke u južnom delu Sinaja prisustvovali su egipatski zvaničnici i njihove kolege iz zapadnih zemalja.

U drevnoj biblioteci nalazi se oko 3.300 uglavnom hrišćanskih rukopisa na grčkom, arapskom, sirijskom, gruzijskom, slovenskim i drugim jezicima, kao i više hiljada knjiga i svitaka koji datiraju iz četvrtog veka.

Vekovima stari recepti antičkog lekara Hipokrata

Arheolozi su tokom obnove biblioteke naišli na neke od vekovima starih medicinskih recepata antičkog lekara Hipokrata.

„Najvredniji rukopis u biblioteci je Sinajski rukopis koji datira iz četvrtog veka. To je najdragoceniji rukopis na svetu“, istakao je američki monah Džastin, koji radi kao bibliotekar manastira, govoreći o drevnom prepisu Novog zaveta.

Grad Sveta Katarina, u kojem se nalazi jedan od najstarijih pravoslavnih manastira, obilaze i hodočasnici, ali i turisti iz celog sveta.

Manastir je na listi Uneskuove baštine

Pravoslavni manastir Svete Katarine, koji se nalazi i na Uneskuovoj list svetske baštine, nalazi se na poluostrvu Sinaj, koje spaja dva kontinenta, Afriku i Aziju, na mestu gde se, kako se veruje, Mojsiju obratio Gospod.

Dobro očuvani zidovi manastira od velikog su značaja za studije vizantijske arhitekture.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.