Priče i analize

16.01.2018. 15:20

DW

Autor: Nova Ekonomija

Antiteroristička jedinica nemačke policije GSG9 poslednja linija odbrane od terorista

Antiteroristička jedinica nemačke policije GSG 9 u akciji je prosečno jednom nedeljno. Zbog sve veće opasnosti od terorizma, njeni zadaci se povećavaju. Zato je u planu izgradnja još jedne baze, prenosi Dojče vele (DW).

Posle nas nema više nikog, kaže komandant Džerom Fuks. 

„Posebna je vrsta odgovornosti kad nikog drugog nema ko bi mogao umesto nas da završi posao. To znači da smo mi dužni da ga završimo“, kaže Fuks za radio Berlin-Brandenburg (RBB). 

Specijalna jedinica najčešće ima zadatak da spasava ljudske živote. Jedinica na raspolaganju ima snajperiste, ronioce, padobrance i stručnjake za eksploziv.

Prema navodima te jedinice, ona je godišnje od pedeset do šezdeset puta u akciji – angažovana je bila i nakon terorističkog napada na božićni vašar u Berlinu, ali i tokom samita G20 u Hamburgu ili u akciji hapšenja atentatora na autobus u kojem su bili fudbaleri Borusije iz Dortmunda. Komandant Fuks kaže da je jedinica od osnivanja bila angažovana oko 1.900 puta, prenosi Dojče vele (DW).

Katastrofalna reakcija na talačku krizu tokom Olimpijskih igara u Minhenu 1972. godine, predstavlja polaznu tačku te specijalne jedinice. Pripadnici palestinske terorističke grupe Crni septembar napali su deo Olimpijskog sela u kojem su bili smešteni izraelski sportisti. Krvava oslobodilačka akcija koja je usledila bila je pravi fijasko. Stradalo je jedanaest izraelskih sportista. Tada je postalo jasno da Nemačkoj nedostaje specijalna antiteroristička jedinica.

Samo pet godina kasnije, 1977, jedinica GSG 9 postala je svetski poznata oslobađanjem Landshuta. Lufthanzin putnički avion na letu iz Majorke ka Franfurtu na Majni, oteli su palestinski teroristi. Nakon nekoliko dana kruženja iznad Sredozemnog mora i Arapskog poluostrva, avion je sletao u Mogadišu, u Somaliji. U akciji nemačke specijalne jedinice spaseni su svi taoci, kao i pilot, kojeg su otmičari prethodno ranili.

GSG2

Tačan broj pripanika jedinice nije poznat

Specijalna jedinica je do sada na sve zadatke polazila iz grada Sankt Augustin, nedaleko od Bona. Sada je u planu i druga baza u Berlinu i povećanje jedinice za oko jednu trećinu. GSG 9 javno ne želi da otkriva tačan broj svojih pripadnika. Prema rečima nedavno preminulog osnivača te jedinice Ulriha Vegenera, ona broji oko 400 ljudi. Sadašnji komandant Fuks, bivši ronilac te jedinice, smatra da je veliko iskušenje dobiti odgovarajuće naslednike. Pored fizičke spremnosti traži se i snaga karaktera, snalaženje u timskom radu, psihološka otpornost i stabilnost u stresnim situacijama.

Onaj ko želi da postane član jedinice GSG 9, najpre mora da prođe obuku za policajca. Kandidat koji ima problema sa vidom, u startu otpada. Tokom četvorodnevnog testiranja, pored raznih sportskih testova, vode se i psihološki razgovori, proverava se da li postoji strah od visine i testira streljačka veština. Kandidati moraju da znaju i kako se vezuju čvorovi. 

„Usred noći smo imali test izdržljivosti i razne naporne telesne vežbe. Odmah zatim je ponovo testirana sposobnost pamćenja i koncentracije“, otkriva jedan od kandidata za internet-portal Bundesvera. Oni koji sve to uspešno savladaju započinju desetomesečnu obuku.

gsg3

Samo na zahtev

Jedinica ne sme sama da preduzima nikakve akcije, već mora da bude angažovana: od strane Nemačke kriminalističke službe, policije, carine, Ministarstva unutrašnjih ili spoljnih poslova ili kao podrška specijalnim jedinicama saveznih pokrajina. Angažuje se zbog specijalnih sposobnosti, kao i naoružanja kojim raspolaže.

Jedinicu GSG 9 u antiterorističkoj borbi od 2015. godine pomaže još jedna specijalna jedinica savezne policije pod imenom BFE+. Za razliku od GSG 9, nova jedinica je već raspoređena na više mesta u Nemačkoj. Prema navodima Ministarstva unutrašnjih poslova, nova jedinica treba da poveća sposobnost reakcije i izdržljivosti savezne policije u slučaju nekog terorističkog napada. Na zajedničkoj vežbi u septembru prošle godine videlo se kakva je podela zadataka: dok su GSG 9 snage direktno usmerene ka napadaču i njegovom onesposobljavanju, BFE+ pokušava iz opasne zone da skloni nedužne i povređene osobe.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.