Klavirske dirke, planete, Sunce, motivi pirotskog ćilima, Teslina klema i toranj samo su neki od simbola koje nosimo sa sobom, a da da toga nismo ni svesni – nalaze na našim novčanicama.
Sve ovo su detalji po kojima se, između ostalog, falsifikovane srpske novčanice razlikuju od pravih. Međutim, ti detalji nisu jedini, jer ih na svakoj ima najmanje petnaestak koji garantuju da novčanica nije lažna.
Naravno, one nižih apoena nisu toliko živopisne koliko one većih, ali svaka od njih ima neku svoju „tajnu“.
Kako je prethodnih dana saopšteno iz Narodne banke Srbije (NBS), u našoj zemlji je prošle godine otkriveno ukupno 5.834 falsifikovanih dinarskih novčanica.
Najčešće se faksifikuju apoeni od 1.000 dinara pa ih je u 2017. otkriveno 2.770 komada. Lažnih apoena od 2.000 dinara bilo je 1.510 komada, dok je otkriveno 1.372 lažnih novčanica od 500 dinara.
Kako prepoznati falsifikat?
Falsifikovane novčanice se najčešće mogu prepoznati na osnovu vizuelnog izgleda. Preciznije, one deluje ili delimično ili čak cele zamućeno, štampani detalji na njima ne izgledaju jasno, a to se najlakše može uočiti na glavnom motivu novčanice – portretu.
Za razliku od lažnih, prave novčanice imaju jasan izgled slike, a njeni pojedini delovi su na dodir reljefni, poput natpisa NBS ili portreta. Takođe, ni takozvani vodeni žig u slučaju falsifikata ne bude urađen kako treba, pa kada se pogleda u pravcu izvora svetlosti, često ga ni ne bude.
Još jedna razlika koja se može uočiti je zaštitna nit koju ima svaka novčanica, i koja je kod originala na svetlu jako vidljiva, i na njoj je ispisano nekoliko puta „dinar“, dok je kod lažne uglavnom isprekidana, što se takođe može videti golim okom.
Ovo su samo neke od elemenata koje prave srpske novčanice imaju, a koje ih razliku od lažnih. Međutim, to nije i jedino što je na njima „sakriveno“.
Šestougao
Pored raznih elemenata zaštite koje ima, na novčanici od 10 dinara na kojoj se nalazi Vuk Karadžić, vide se delovi šestougla.
To je slučaj i na prednjoj i na zadnjoj strani novcačine, a kada se ona usmeri ka izvoru svetla, mogu se videti dva jasna, vidljiva šestougla.
Kvadrat
„Nosilac“ ove novčanice je Petar Petrović Njegoš, a novčanica takođe ima oko petnaest zaštitnih elemenata, od vodenog žiga, peko zaštitne niti, do reljefnih napisa.
Sa njene prednje strane nalaze se detalji sa dve stranice kvadrata, što je slučaj i sa naličjem novčanice, na kojoj se na svetlosti može videti jasan kvadrat.
Klavirske dirke
Na novčanici od 50 dinara se, osim manjeg pravougaonika u sredini kvadrata sa isprekidanom linijom, koji je inače namenjen slepim i slabovidim osobama, mogu videti i klavirske dirke.
Teslin kalem
Novčanicu od 100 dinara na kojoj se nalazi Nikola Tesla slepe i slabovide osobe raspoznaju tako što se na njima nalazi krug. Međutim, ono što još postoji na apoenima od 100 dinara je što detalji na ovoj novčanici formiraju stilizovan Teslin kalem.
Od trouglova do kvadrata
Jedan od znakova raspoznavanja na novčanici od 200 dinara, na kojoj se nalazi Nadežda Petrović, su trouglovi sa njene prednje i zadnje strane koji, kada se novčanica uperi ka jačem svetlu, formiraju kvadrat.
I ovaj apoen ima svoju oznaku po kojoj ga prepoznaju slepi, a na kinegramu (poput holograma), pored iznosa vide se i konture tornja, koje se prelamaju u duginim bojama.
Pirotski ćilim i globus
Novčanica od 500 dinara zaštićena je sa ukupno 14 znakova po kojima se razlikuju od falsifikata.
Portret Jovana Cvijića je urađen u dubokoj štampi, ali ono što je zanimljivo jeste da novčanica ima detalje sa pirotskog ćilima.
Na kinegramu se pored oznake za apoen, nalaze globus i kupa u isto vreme, u zavisnosti od toga pod kojim se uglom novčanica posmatra. Serijski brojevi na novčanicama imaju dva slova i sedam cifara.
Sveti Đorđe ubija aždaju
Na ovom apoenu nalazi se Đorđe Vajfert, ali ono što je zanimljivo jeste da se na kinegramu vidi motiv „Sveti Đorđe ubija aždaju“.
Sa prednje i zadnje strane nalaze se trouglovi, koji zajedno, na svetlu, formiraju jedan veći trougao. Novčanica ima 16 elemenata zaštite, oznaku koja je namenjena slepima i slabovidima, a pod UV svetlom na njoj se nalaze žuti i crveni končići.
Sunce, planete i toranj
Sunčev sistem nalazi se na apoenima od 2.000 dinara, tačnije deo putanje planeta Sunčevog sistema sa Suncem u središtu, što nije iznenađenje s obzirom da se na ovoj novčanici nalazi Milutin Milanković, naučnik svetskog glasa.
Takođe, na kinegramu se osim iznosa na novčanici može videti stilizovan prikaz šeme tornja. Slepi i slabovidi ovu novčanicu raspoznaju po grafičkom prikazu spiralne galaksije koju mogu da osete dodirom.
Krug
Na novčanici na kojoj se nalazi srpski naučnik i državnik Slobodan Jovanović postoji takođe 16 elemenata zaštite, a na svetlu elementi sa prednje i zadnje strane daju kvadrat sa konturom kruga.
Kinegram se, u zavisnosti od svetla, preliva u duginim bojama.