Učenici poljoprivredne škole Sonja Marinković u Požarevcu godišnje naprave 10.000 tegli cvekle i džema od šljiva, kao i 600 litara matičnog soka od aronije.
Oni u okviru redovne nastave pripremaju zdrave proizvode od povrća i voća. Deo se koristi za ishranu u učeničkom domu, a ostatak se prodaje na lokalnoj pijaci. Sve što zarade, ulaže se u dalju proizvodnju. Na ovaj način naučeno primenjuju u praksi.
Godišnje naprave 10.000 tegli cvekle i džema od šljiva, kao i 600 litara matičnog soka od aronije.
Kako su rekli za RTS, uživaju u poslu:
„Obožavamo ovde da radimo. Prelepo je, jer se mnogo toga nauči. Ili obnavljamo nešto staro, ili učimo nešto novo, kao što je cvekla i aronija“, kaže učenica drugog razreda Milena Spasić dok njen vršnjak Vladimir Živojinović dodaje:
„Mislim da će ova praksa da mi pomogne u životu da lakše nađem posao“.
Dovoljno radnog iskustva za prvi posao
Kako tvrde u školi, učenici iz nje izlaze sa dovoljno radnog iskustva za prvi posao.
„S obzirom na to da su to deca iz poljoprivrednog kraja, imaju mogućnost da sa njihovih parcela i dobavljača dobiju sirovinu, koju mogu u svojim radionicama da prerade“, objašnjava profesorka stručnih predmeta Mira Hrkalović.
Ipak, ovde se ne radi o dualnom obrazovanju. Škola je registrovana kao poljoprivredno gazdinstvo, pa zaokružuju proces od njive do trpeze.
„Poljoprivredni tehničari su zaduženi za proizvodnju, a njihove proizvode prerađuju učenici prehrambene struke. Na kraju sve se plasira preko naše prodavnice, a deo je namenjen Domu učenika“, objašnjava Vidoje Vukašinović, direktor škole.
Prodavnica na pijaci uskoro će imati u ponudi i mleko, zamrznuto testo i druge proizvode ostalih smerova ove škole.