Dinar ne prestaje da slabi i sve je bliži tome da probije granicu od 120 dinara za jedan evro.
U teškoj situaciji su svi koji imaju devizni dug, a stručnjaci poručuju da je jedino trajno rešenje za stabilnost deviznog kursa – buđenje privrede i reakcija stranih investitora.
Opet smo u situaciji da baš svako od nas mora da prati devizni kurs. 119,04 – dinar ove godine nije bio slabiji, a trenutno ga samo tri pare dele od najniže vrednosti prema evru ikada.
Psihološka granica od 120 dinara za jedan evro verovatno će biti probijena. Stručnjaci kažu da se poslednjih godina devizni kurs ne održava pomoću privrednog razvoja i izvoza koji prati uvoz.
„Veštački održavanje kursa nacionalnu ekonomiju košta ili kroz interevencije na deviznom tržištu ili kroz prirast javnog duga kada već nema stranih investicija“, kaže bivši guverner Srbije Dejan Šoškić.
Zato je država za 6 milijardi evra dužnija nego pre dve godine i zato je Narodna banka Srbije u 2014. na deviznom tržištu prodala preko milijardu evra. Za dalji pad dinara ključna će biti i reakcija stranih investitora i njihova procena finansijske stabilnosti Srbije, pogotova kada se reši ukrajinska kriza.
„Ako procene da ekonomske mere ne idu u pravcu konsolidacije javnih finansija i dugoročne stabilnosti, lako mogu da donesu odluku da investirani novac povuku i ta tako utiču, a nama ostaje da na deviznom tržištu platimo cenu ili intervencijom i porastom“, kaže Šoškić.
Preporuke za građane nema. Osim one, kada smo se zaduživali u devizama, trebalo je da znamo da smo preuzeli i obavezu ogromnog valutnog rizika. Kao da to nismo znali.
Radovi ce biti zavrseni cim pronadju dokaze da je Aleksandar Veeliki pljunut Velikii Aleksandar tj. mali ALek!