Politika smanjenih socijalnih davanja i poreskih olakšica praktično su preselili novac iz džepova najsiromašnijih Britanaca u ruke imućnih, piše Independent.
List prenosi nalaze istraživanja profesora sa vodećih britanskih univerzitetima, u kome se zaključuje da su poreske olakšice finansijski privilegovanih finansirane kroz smanjenja socijalne pomoći za onih sa najnižim primanjima. Ova „razmena dobara“ tako nije ostavila uticaj na javne finansije.
Kako se navodi, najviše su pogođeni samohrani roditelji, velike porodice, deca i sredovečni roditelji, koji čine grupu pet odsto najsiromašnijih u zemlji.
Njima su nedavne promene skinule tri odsto godišnjih primanja, dok su porast od 1,2-2 odsto upisali zaposleni parovi u petoj i šestoj deceniji života.
„Ključno pitanje u razumevanju Kameronove koalicione vlade i njenih rezultata jeste to da li smo zaista svi na isti način podneli teret perioda štednje“, piše u istraživanju autora doktorke Paole de Agogostini i profesora Holi Saterlend i Džona Hilsa.
Na drugoj strani ekonomske lestvice nalazi se pet odsto onih koji najviše zarađuju. Oni su izgubili jedan odsto potencijalnih prihoda, ali ih je izmena poreske politike praktično „gurnula u plus“.