Lideri organizacija za ljudska prava oštro su kritikovali Fejsbuk nakon sastanka sa jednim od osnivača kompanije, Markom Zakerbergom. Sastanak je usledio dan nakon što su zaposleni u Fejsbuku organizovali virtuelni protest, prenosi Axios.
Nakon što je Tviter cenzurisao neke od Trampovih objava, Mark Zakerberg je odbio da uradi isto objašnjavajući da Trampove objave ne krše pravila kompanije, kao i da Fejsbuk podržava slobodu govora.
Njegovu odluku osudili su i kritikovali lideri organizacija za ljudska prava, ali i zaposleni u Fejsbuku koji su svoje nezadovoljstvo izrazili virtuelnim protestom.
„Nije pokazao razumevanje istorijskog i modernog suzbijanja glasača i odbija da prizna kako Fejsbuk olakšava Trampu podsticanje nasilja nad demonstrantima. Mark postavlja veoma opasan presedan za ostale korisnike koji bi na Fejsbuku rekli slične štetne stvari“, pisalo je u izjavi lidera organizacija za ljudska prava.
Zajedničko saopštenje potpisale su Vanita Gupta, predsednica Konferencije lidera za građanska i ljudska prava, koja okuplja stotine organizacija iz SAD, Šerilin Ifil, direktorka Fonda za pravnu odbranu i obrazovanje u National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) i i Rašad Robinson, predsednik organizacije „Color of Change“.
Fejsbuk je odgovorio na kritiku lidera organizacija za ljudska prava rekavši da su „veoma zahvalni na iskrenom mišljenju“, kao i da je sada „važan trenutak za slušanje i komunikaciju“.
Tekst je dopunjen u 16:19, u petom pasusu, sa imenima i funkcijama predstavnika civilnog sektora koji su izdali zajedničko saopštenje.