Svet

29.05.2025. 12:24

Autor: Nova Ekonomija

Rojters: NATO će tražiti od Berlina još 40.000 vojnika

Foto: Freepik

Svet

29.05.2025. 12:24

NATO će tražiti od Nemačke da obezbedi još sedam brigada, odnosno oko 40.000 vojnika, za odbranu Alijanse, rekla su tri izvora za Rojters, u okviru novih ciljeva za naoružanje i broj vojnika o kojima će ministri odbrane njenih članica razgovarati sledeće nedelje.

Alijansa dramatično povećava svoje ciljeve vojnih kapaciteta jer Rusiju smatra mnogo većom pretnjom od njene potpune invazije na Ukrajinu 2022. godine.

Tačne brojke za ciljeve NATO-a – bilo ukupno ili po zemljama – teško je proveriti jer su informacije strogo poverljive.

Jedan visoki vojni zvaničnik, koji je, kao i drugi izvori, govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je da će cilj ukupnog broja brigada koje će saveznici NATO-a morati da obezbede u budućnosti biti povećan na između 120 i 130.

Ovo bi značilo povećanje od oko 50 odsto u odnosu na trenutni cilj od oko 80 brigada, rekao je izvor. Vladini izvor je postavio cilj na 130 brigada za ceo NATO.

Portparol ministarstva odbrane u Berlinu rekao je da ne može da govori o odlukama koje će ministri odbrane NATO-a doneti sledeće nedelje i lideri NATO-a na samitu krajem juna.

„Pored toga, ciljevi planiranja snaga i sposobnosti NATO-a su poverljivi iz bezbednosnih razloga“, dodao je.

NATO je opisao nove ciljeve sposobnosti kao „ambiciozne“, ali ih nije kvantifikovao.

„Oni se zasnivaju na snagama i resursima koji su nam potrebni za odvraćanje i odbranu, na osnovu naših novih odbrambenih planova“, rekao je zvaničnik NATO-a, odgovarajući na zahtev za komentar.

Nemačka je 2021. godine pristala da obezbedi 10 brigada – jedinica koje obično broje oko 5.000 vojnika – za NATO do 2030. godine. Trenutno ima osam brigada i gradi devetu u Litvaniji koja će biti spremna od 2027. godine.

Međutim, obezbeđivanje dodatnih 40.000 aktivnih vojnika biće veliki izazov za Berlin. Bundesver još uvek nije ispunio cilj od 203.000 vojnika postavljen 2018. godine i trenutno ima manjak od oko 20.000 redovnih vojnika, prema podacima Ministarstva odbrane.

Prošle godine, Rojters je izvestio da će NATO-u biti potrebno 35 do 50 dodatnih brigada da bi u potpunosti realizovao svoje nove planove za odbranu od napada Rusije i da će sama Nemačka morati učetvorostručiti svoje kapacitete protivvazdušne odbrane.

Štaviše, novi ciljevi NATO-a još uvek ne odražavaju nikakve odredbe o povlačenju američkih trupa u Evropi, rekli su izvori, što je uznemirilo Evropljane zbog odbrambenih planova NATO-a koji se u velikoj meri oslanjaju na američka sredstva.

Vašington je saopštio da će kasnije ove godine početi da razgovara o svojim planovima smanjenja sa saveznicima. Administracija američkog predsednika Donalda Trampa rekla je Evropljanima da Sjedinjene Države više ne mogu biti prvenstveno fokusirane na evropsku bezbednost.

Tokom Hladnog rata, Nemačka je održavala 500.000 vojnika i 800.000 rezervista. Danas, zajedno sa Poljskom, ima zadatak od strane NATO-a da obezbedi najveći deo kopnenih snaga koje bi bile prve koje bi reagovale na bilo kakav ruski napad na istočnom krilu alijanse.

Članice NATO-a su masovno povećale izdatke za odbranu od pune invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, a Tramp ih je pozvao da idu i dalje, jer je pretio da neće braniti zemlje koje zaostaju u izdatcima za odbranu.

Na samitu u Hagu sledećeg meseca, šef alijanse Mark Rute će tražiti dogovor nacionalnih lidera da se njihov trenutni cilj potrošnje više nego udvostruči sa 2 odsto BDP-a na 5 odsto – sa 3,5 odsto za odbranu i 1,5 odsto za šire definisanu potrošnju vezanu za bezbednost.

U istorijskom pomaku, Nemačka je nedavno olabavila svoju ustavnu kočnicu duga kako bi mogla da poveća rashode za odbranu i podržala je Ruteov cilj od 5 odsto.

Načelnik nemačke vojske Karsten Brojer naredio je da snage zemlje budu potpuno opremljene do 2029. godine, do kada alijansa očekuje da će Moskva dovoljno rekonstruisati svoje vojne snage da napadnu teritoriju NATO-a.

NATO planira da formira svoju banku – čime će se ona baviti?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.