Cene nafte su danas pale, uoči dugo očekivanog sastanka Evropske centralne banke i objavljivanja najnovijeg izveštaja o američkim zalihama nafte.
Barel američke „lake“ nafte (WTI) za isporuku u martu pojeftinio je na merkantilnoj berzi u Njujorku 29 centi na 47,49 dolara, dok je barel severnomorske nafte tipa „brent“ za martovsku isporuku na tržištu u Londonu pojeftinio deset centi na 48,93 dolara, prenosi agencija Frans pres.
„Očekuje se visoka volatilnost zbog sastanka ECB-a i rezultata energetskog izveštaja“, izjavio je investicioni analitičar singapurske kompanije „Filip fjučers“, Danijel Ang.
Većina analitičara očekuje da će ECB na današnjem zasedanju pokrenuti program kupovine aktiva, poznatiji kao kvantitativno labavljenje, sličan onome koji je nedavno okončan u SAD, u cilju borbe protiv deflacije u evrozoni.
„Ako ECB odluči da pokrene novi program kvantitativnog labavljenja, evro će oslabiti. Efekti slabijeg evra će se preliti na naftu koja će tako postati skuplja za evropske zemlje. Ipak, gledano na duži rok, ako mere donesu oporavak evrozone, to će definitivno poboljšati tražnju nafte u tom regionu“, izjavio je Ang.
Američko ministarstvo energetike bi kasnije danas trebalo da objavi izveštaj o zalihama nafte u SAD u nedelji zaključno sa 16. januarom, a procene su da su zalihe sirove nafte porasle za 2,7 miliona barela na 390,5 miliona barela.
U čemu je razlika. Po isotm principu funkcioniše i MMF i na isti način se porobljavaju države od strane Amerike i Evrope.
Sada kada Kina koristi isti sistem svi „upozoravaju“. Naravno problem je novac ne ide njima nego Kinezima.