Svet

13.01.2025. 09:21

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Kineski izvoz u decembru porastao je za 10,7 odsto, premašujući sva predviđanja

Foto: Pixabay

Kineski juan

Svet

13.01.2025. 09:21

Kineski izvoz u decembru rastao je bržim tempom nego što se očekivalo, jer su mnoge fabrike požurile da ispune porudžbine i tako preduprede veće carine kojima je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp zapretio da će ih uvesti kada preuzme dužnost.

Izvoz je porastao za 10,7 odsto u odnosu na prošlu godinu dok su ekonomisti predviđali da će porasti za oko sedam odsto.

Uvoz je porastao za jedan odsto, a analitičari su očekivali da će se smanjiti za oko 1,5 odsto.

Budući da izvoz nadmašuje uvoz, kineski trgovinski suficit porastao je na 104,84 milijarde dolara.

Zvaničnici u Pekingu rekli su da je ukupna vrednost kineskog uvoza i izvoza dostigla rekordnih 43,85 biliona juana (skoro pet milijardi evra), što je pet odsto više nego godinu dana ranije.

Tramp je najavio da će podići carine na kinesku robu i ukinuti neke pravne propise koje izvoznici sada koriste za jeftiniju prodaju svojih proizvoda u SAD. Ako to bude učinio, to bi verovatno podiglo cene u Americi i smanjili prodaju i profitne marže za kineske izvoznike, prenosi Beta.

U današnjem izveštaju se navodi da je kineski izvoz mehaničkih i električnih proizvoda porastao za skoro devet odsto prošle godine u odnosu na 2023. godinu.

Izvoz električnih vozila porastao je za 13 odsto, a isporuke industrijskih robota za 45 odsto. Trgovina e-trgovinom, uključujući prodaju kompanija kao što si Temu, Šein i Alibaba, zabeležila je profit od 2,6 triliona juana (350 milijardi dolara), što je više nego dvostruko više od nivoa u 2020. godini.

Kina ne teži trgovinskom suficitu i želi da poveća svoj uvoz, rekli su zvaničnici. Ali dok je uvoz prošle godine porastao, on je i dalje zaostajao za izvozom, delom zbog nižih cena ključnih roba kao što su nafta i ruda gvožđa.

Kina je takođe blokirana da uvozi neke proizvode zbog trgovinskih ograničenja nametnutih u SAD i nekim drugim zemljama, u oblasti naprednih poluprovodnika i predmeta koji se mogu koristiti u vojne svrhe.

Ali Kina održava trgovinu sa tradicionalnim tržištima poput Evrope i SAD, a dvosmerna trgovina sa Amerikom porasla je za skoro pet odsto prošle godine.

Kina je uvozila poljoprivredne proizvode, energente, lekove i avione iz SAD, a izvozila odeću, potrošačku elektroniku i kućne aparate.

Da li je Kina zaista najbolji spoljnotrgovinski partner regiona?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.