Srbija

06.11.2020. 16:45

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Vlada Srbije sprema pomoć od 4,8 milijarde za EPS

Vlada Srbije je u predlogu rebalansa Budžeta za 2020. godinu predvidela subvencije "javnim preduzećima u sektoru električne energije" u iznosu od ... , što predstavlja presedan u planiranju javnih finansija.Prema mišljenju k...

Foto: Pixabay

Srbija

06.11.2020. 16:45

Vlada Srbije je u predlogu rebalansa budžeta za 2020. godinu predvidela subvencije „javnim preduzećima u sektoru električne energije“ u iznosu od 4,8 milijardi dinara, što predstavlja presedan u dosadašnjem planiranju javnih finansija. Prema mišljenju konsultanta Bogdana Petrovića, ove subvencije mogu samo da budu usmerena na Elektroprivredu Srbije (EPS), a potencijalni razlog su gubici koji se ostvaruju prilikom otkupa struje iz obnovljivih izvora energije po subvencionisanim cenama.

On dodaje i da se subvencije za Javno preduzeće za podzemnu eksploataciju uglja „Resavica“ dodeljuju iz programa „Upravljanje mineralnim resursima“, što dodatno sužava preduzeća koja bi mogla da budu primaoci te pomoći.

„Toga nikad nije bilo do sada, a to može da bude samo EPS, obzirom da drugo (javno preduzeće u energetskom sektoru), Elektromreže Srbije, nemaju problema“, kaže Petrović.

Podsećamo, Elektroprivreda Srbije je verovatno najznačajnija kompanija u domaćoj privredi, a prošle godine je na nivou grupe zabeležila gubitak od 3,9 milijardi dinara ili oko 33 miliona evra.

Juče usvojen Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Srbije za 2020. godinu predviđa prihode od 1.291,4 milijardi dinara i rashode u visini od 1.774,4 milijardi dinara, čime bi deficit iznosio 483 milijarde dinara.

Petrović ocenjuje i da bi za ozdravljenje finansija EPS-a biti neophodno povećavanje takozvanih „fid-in tarifa“, iz kojih se finansiraju obnovljivi izvori energije,

Tajkuni se bogate, EPS se uništava
Poslovanje Elektroprivrede Srbije: Monopol, a pravi gubitke

„Ili će se povećati naknada za obnovljive izvore energije ili će gubici morati da se reše subvencijama. Naknada do sad nije povećana, a konstantno se aktiviraju novi vetroparkovi, koji su odobreni pre nekoliko godina“, zaključuje Petrović.

Visina te tarife je nepromenjena još od 2015. godine, dok je nabavka električne energije od povlašćenih proizvođača u tom periodu povećana osam puta.

Prošle godine je za otkup struje od povlašćenih proizvođača „zelene“ struje plaćeno 13,3 milijarde dinara, dok EPS od krajnjih korisnika putem fid-in tarifa naplaćuje 9,33 pare po kilovat-satu prodate struje.

Petrović je na nedavno održanom panelu „Zašto su javna preduzeća u gubitku“ ocenio da će EPS samo zbog nedvoljnih prihoda od fid-in tarifa imati gubitak od 120 do 150 miliona evra na godišnjem nivou.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.