Srbija

09.02.2021. 13:56

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

URI pozvao frilensere da se izjasne o predlogu za naplatu poreza

Udruženja radnika na internetu pozvalo je svoje članove da se izjasne o predlogu koji je dala država za naplatu poreza frilenserima. Zbog tog predloga, ovo udruženje je u petak obustavilo pregovore sa Vladom Srbije, jer smatra da on frilensere do...

Foto: Udruženje radnika na internetu

Srbija

09.02.2021. 13:56

Udruženja radnika na internetu pozvalo je svoje članove da se izjasne o predlogu koji je dala država za naplatu poreza frilenserima. Zbog tog predloga, ovo udruženje je u petak obustavilo pregovore sa Vladom Srbije, jer smatra da on frilensere dobvodu u „dužničko ropstvo“.

„Mi smatramo da je ovaj predlog neprihvatljiv jer ni na koji način ne rešava problem frilensera, već nas osuđuje na deset godina dužničkog ropstva“, navodi se u saopštenju Udruženja radnika na internetu (URI). 

Svoje mišljenje o najnovijem predlogu Vlade Srbije, radnici a internetu mogu da iskažu putem sledećeg LINKA.

Mesečno opterećenje nekog frilensera, pod uslovom da ima stalne prihode sa jednakim iznosima za period koji se računa unazad, kao i u budućnosti, iznosilo bi oko 50% prihoda, u narednih 10 godina, naglašava Udruženje radnika na internetu.

Prema mišljenju predstavnika URI-ja, radnik na internetu bi se u narednih 10 godina, prema najnovijem predlogu Vlade Srbije doveo u sledeću situaciju:

  • ne sme izgubiti posao,
  • ne sme postojati neredovnost primanja (usled porođaja, bolesti i drugih nepredviđenih životnih okolnosti),
  • ne sme zakasniti sa plaćanjem jedne rate,
  • gubi se pravo na kredit kao fizičko/pravno lice,
  • gubi se pravo na subvencije od države u toku trajanja reprograma.

„Smatramo da je potrebno da se svako od vas pojedinačno izjasni. Molimo vas da popunite anonimnu anketu koja sadrži samo jedno pitanje„, poručuju iz URI-ja.

ŠTA JE VLADA SRBIJE PREDLOŽILA FRILENSERIMA?

Prema predlogu Vlade Srbije zbog kog su obustavljeni pregovori, obustavljaju se sve poreske kontrole i naplata poreza i doprinosa na prihode iz inostranstva do maja 2021. godine.

Tada se očekuje usvajanje izmena Zakona o porezu na dohodak građana koji bi za frilensere predvideo sledeća rešenja: 

  • visina obaveze iz prethodnog perioda će se utvrditi poreskim rešenjem (rok zastarelosti 5 godina unazad + tekuća godina) i ista će se plaćati u ratama u periodu do 10 godina,
  • kamate se neće obračunavati za period do donošenja rešenja Poreske uprave,

  • normirani troškovi se priznaju u iznosu od 43% ostvarenih prihoda.
URI: OBUSTAVLJENI SVI PORESKI POSTUPCI DOK TRAJU PREGOVORI SA VLADOM SRBIJE
UDRUŽENJE RADNIKA NA INTERNETU: „PREDSTAVNICI VLADE SRBIJE NISU USVOJILI NAŠE ZAHTEVE I ARGUMENTE“

Vlade Srbije i Poreska uprava ranije su odlučili da radnicima na internetu, odnosno frilenserima retroaktivno naplate porez za nekoliko godina unazad.

Frilenseri su se u međuvremenu pobunili, osnovali Udruženje radnika na internetu i organizovali ulične proteste tokom kojih ih je Vlada Srbije pozvala da pregovaraju o aktuelnim problemima.

Jedan od osnovnih argumenata frilensera je da država nije radila svoj posao na vreme i da sada odjednom hoće da naplati poreze i doprinose u iznosu koji premašuju 50% ukupne zarade frilensera tokom svih prethodnih godina, od 2015. godine.

Među frilenserima se nalaze i ljudi koji su tokom studiranja radili honorarne poslove i nisu zarađivali velike iznose, ali sporna odluka Vlade i Poreske uprave odnosi se i na njih.

Neki frilenseri su se žalili i zbog toga što im je stiglo rešenje o poreskoj kontroli, iako su honorarno radili za firme koje čak imaju svoje predstavništvo u Srbiji.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.