Srbija

28.05.2015. 13:41

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Srbiji za drugi kvartal prognoziraju nulti privredni rast

Srbija

28.05.2015. 13:41

Nemački institut za ekonomska istraživanja Ifo u drugom kvartalu za Srbiju prognozira nulti privredni rast.
To je uz 0,4 odsto rasta privrede u Hrvatskoj, najniža stopa među 35 zemalja Evrope, izuzimajući Kipar, gde se očekuje negativan privredni rast od 0,2 odsto.
U Srbiji je ekonomska situacija gora nego u januaru, kada je izrađena prethodna prognoza, i ocenjena je kao nepovoljna, ali se u narednih šest meseci očekuju pozitivne promene, navodi se u izveštaju objavljenom na sajtu instituta. 
Institut prognozira da će inflacija u Srbiji ove godine iznositi pet odsto, što je, uz Albaniju (2,3 odsto), najviša stopa u regionu, dok se najniža, od 0,4 odsto, očekuje u Bosni i Hercegovini. 
Indeks svetske ekonomske klime, kog izračunava Ifo, porastao je u drugom kvartalu na 99,5 sa 95,9 poena iz prethodnog tromesečja. U drugom kvartalu poboljšane su i procena trenutne ekonomske situacije i prognoza za narednih šest meseci, 
Stručnjaci instituta za ovu godinu prognoziraju svetski privredni rast od 2,3 odsto, navodeći da je ekonomska klima u Evropi značajno napredovala, pre svega u centralnom i istočnom delu kontinenta, gde se klima oporavila, dostigavši 53,8 poena, što je, međutim, dosta ispod dugoročnog proseka od 88,1 poen. 
Ifo u Evropi ove godine očekuje ubrzanje privrednog rasta na 1,7 odsto, a u SAD na 2,7 odsto. Sa druge strane, stope rasta koje se očekuju u Latinskoj Americi (1,3 odsto) i Aziji (3,6 odsto) niže su od prošlogodišnjih, dok se za Rusiju i Ukrajinu predviđa duboka recesija. 
Svetska ekonomija ostvariće korist od niskih cena nafte i ekspanzivne monetarne politike u većem delu sveta (Evropi, Japanu i privredama u razvoju). Na privredni rast u Evropi utiče deprecijacija evra u odnosu na dolar, što jača cenovnu konkurentnost i podstiče izvoz, navodi Ifo.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.