Više od 40 odsto primalaca stranih direktnih investicija (SDI) se loše rangira na poslednjem indeksu percepcije korupcije koje objavljuje Transparensi internešenel, prenosi FDI Intelligence. Od 50 zemalja sa najvećim stranim ulaganjima od 2003. godine, 21 se nalazi na donjoj polovini liste korumpiranosti, uključujući Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu, Južnu Afriku, Meksiko, Tursku i Vijetnam.
Prema Andreasu Dresleru, šefu savetodavne firme FDI Center, investitori procenjuju lokalnu korupciju kada investiraju, a kompanije pre početka poslovanja navode da li žele da izbegnu zemlje u kojima je korupcija rasprostranjena.
„Ali to ipak nije (visokjo na listi) prioriteta. Lepo je imati tu mogućnost“, rekao je Dresler-
Dok investitori preferiraju transparentna i otvorena poslovna okruženja, u kojima je lakše proceniti profitabilnost i mogućnosti, oni i dalje ulažu u zemlje koje obećavaju adekvatan profit.
„Kompanije će to uzeti u obzir i postaviti odgovarajuće strategije za ublažavanje rizika kako bi se… suočile sa korupcijom ako do nje dođe. Prvo i najvažnije, kompanije žele (povrat uloženog)“, dodaje Dresler.
Tokom protekle decenije, sve veći broj zemalja usvojio je, proširio i pooštrio kazne za kompanije koje podmićuju javne službenike.
Dresler je rekao da su američke firme „veoma osetljive“ na međunarodnu korupciju prema kojem mogu biti kažnjene sa do dva miliona dolara po prekršaju.
Kazne su još oštrije prema britanskom Zakonu o mitu, pri čemu se kompanije suočavaju sa neograničenim kaznama, a pojedinci i sa do desetgodina zatvora.
Međutim, procena Transparensi internešenela za 47 zemalja iz 2020. pokazala je da samo četiri zemlje (Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD, Švajcarska i Izrael) aktivno sprovode ove zakone. Ovo je manje u odnosu na sedam zemalja identifikovanih u njegovoj proceni dve godine ranije.
Od 50 najvećih svetskih primalaca SDI, Italija i Južna Koreja su zabeležile najveće poboljšanje u indeksu potrošačkih cena Transparensi internešenela, koji se zasniva na percepciji stručnjaka o korupciji u javnom sektoru.
U proteklih pet godina, obe zemlje su povećale svoj rezultat za devet poena. Najveći pad zabeležen je u Kanadi, koja je pala za osam bodova, a zatim u SAD koja je izgubila sedam bodova.