Deo zaposlenih u Pošti Srbije, nezadovoljan uslovima rada u ovom državnom preduzeću, ponovo organizuje proteste u Beogradu. Zahtevi ostaju isti, veće plate i bolji radni status za deo radnika.
Predsednik Sindikata radnika pošte „Sloga“ Stefan Mitrović rekao je za Novu ekonomiju da je povećanje plata koje je najavljivano krajem godine, odrađeno vrlo konfuzno i na netransparentan način.
Radnici Pošte u Zemunu juče su održali protest ispred poslovnice u Glavnoj ulici u toj beogradskoj opštini. Za danas je najavljen protest ispred sedišta preduzeća u Takovskoj 2.
„Poštari“ traže povećanje plata od 17 odsto, isplatu zarade iz viška dobiti i tranformaciju ugovora za kolege koje su angažovane po osnovu privremeno-povremenih poslova.
Povećanje zarada traži se, pre svega, za ljude koji rade u tehnologiji i deo njih koji su u administraciji. To je svakako, kaže Mitrović, veći broj zaposlenih, negde oko 10 ili 12 hiljada, od 15 hiljada koliko u ovom trenutku ima Pošta.
Pored povećanja zarada, insistira se, na „hitnoj transformaciji“ ugovora za kolege i koleginice koje su angažovane po osnovu ugovora o privremeno-povremenim poslovima.
Zahtev je da njih stotinak, koliko ih je okvirno, dobiju ugovor na određeno vreme, a da se zaposleni koji su dve ili više godina angažovani po ugovoru na određeno vreme momentalno prime u stalni radni odnos.
Poštari sanjaju dan kada će se približiti prosečnoj plati„Jedan od glavnih zahteva je i hitna isplata zarade iz viška dobiti, takozvane 13 plate koja prvobitno nije predviđena planom poslovodstva za ovu godinu“, rekao je Mitrović.
Mitrović kaže da je bilo reči da će 13. plata možda biti nakon 31. marta što je, po njegovoj oceni, „apsurd“ jer se ne zna u kom će stadijumu biti Vlada i šta će biti posle izbora.
„To su klasična predizborna obrećanja, mi tražimo da se na papiru garantuje isplata zarade najkasnije do 20 marta tekuće godine“.
POSLEDNJA ISPLAĆENA NETO ZARADA ZAPOSLENIH U POŠTI SRBIJE ZA 2021. GODINU IZNOSILA JE PROSEČNO 53.817 DINARA I NIŽA JE U ODNOSU NA ISTU NA NIVOU REPUBLIKE (65.218 DINARA) ZA 17,5 ODSTO, PIŠE U PROGRAMU POSLOVANJA POŠTE ZA 2022.
Povećanje zarada najavljivano „pompezno“, a sprovedeno „konfuzno“
Program poslovanja Pošte za 2022. predviđao je povećanje mase zarada od 10 odsto.
Mitrović navodi da je na portalu Pošte stavljeno da su plate zvanično povećane, ali da je to veoma konfuzno urađeno jer nigde nije precizirano koliko je za koje radno mesto procentualno povećana zarada.
„Došli smo u situaciju da kolege zovu iz različitih organizacionih celina gde se žale na nejednakost u povećanju, neko je dobio 1000, 2000, neko 5000 dinara“, kaže Mitrović. Mitrović smatra da je sve urađeno „vrlo konfuzno“, na jedan netransparentan način i da su ljudi nezadovoljni tim povećanjem.
„Nije taj procenat o kome se pričalo i kako je pompezno najavljivano krajem godine“, kaže Mitrović.
DRI: Nepravilnosti u Pošti, od javnih nabavki do službenog automobilaMasa sredstava za bruto zarade predviđena Programom poslovanja za 2022. godinu uvećana je za 10 odsto u odnosu na 2021. godinu.
U Programu poslovanja Pošte za 2022. piše da je mesečna dinamika raspodele ukupne novčane mase planirana tako da u ovoj godini obezbedi rast zarada za grupe pre svega tehnoloških poslova definisanih kolektivnim ugovorom.
„Umesto da se linearno rasporedi za uvećanje zarade svim zaposlenim, preduzeće bi istu usmerilo samo na zaposlene, a ne na poslovodstvo kao i kada su pitanju zaposleni, diferencirano, sa težištem na radnike u proizvodnji, na tehnološkim radim mestima i sa najnižim primanjima“, piše u Programu poslovanja Pošte.
To bi, kako se navodi, obezbedilo nelinearno povećanje zarada zaposlenih u rasponu od 0 odsto za rukovodioce do 18 odsto za zaposlene na preradi poštanskih pošiljaka.