Šangajski indeks porastao je 2,41 odsto nakon što su kineske vlasti pokrenule mere zaštite od kraha berze koji bi ugrozio celokupan kineski finansijski sistem.
Kineska vlada i berzanski regulatori pokrenuli su tokom vikenda niz vanrednih mera da bi sprečili kolaps berze koji bi predstavljao veliku pretnju po drugu po veličini svetsku privredu, piše list Gloub end mejl.
Do prošlog meseca, berze u Kini bile su među najuspešnijim u svetu, a šangajski indeks skočio je spektakularnih 150 odsto u 12 meseci zaključno sa 12. junom. Indeks je, međutim, tokom tri nedelje zaključno sa proteklom, pao 30 odsto, što je podstaklo vladu u Pekingu da interveniše i spreči pretnje po drugu po veličini svetsku privredu.
Vlada je juče saopštila da će obezbediti sredstva kroz državnu agenciju za finansiranje hartija od vrednosti u cilju zaštite stabilnosti tržišta obveznica.
Kineska Regulatorna komisija za hartije od vrednosti (CSRC) poručila je da „u skorije vreme“ neće biti inicijalnih javnih ponuda, kao i da je izlazak 28 kompanija na berzu odložen. CSRC je takođe poručila da će joj kineska centralna banka pružiti injekciju likvidnosti u cilju stabilizacije berze.
„Ovakva vrsta spašavanja berze nije dosad zabeležena, čak ni kada je tržište palo tokom finansijske krize iz 2008“, rekao je za Frans pres analitičar kompanije Džešang sekjuritiz Džang Jabing.
Brojni sručnjaci su, međutim, upozorili da bi nove turbulencije na tržištu pokrenule niz reakcija na finansijskom tržištu, uključujući gubitak poverenja u hartije i povećanje loših kreditnih plasmana u bankarskom sektoru.
Deonice na kineskim berzama udvostručile su vrednost u poslednjih 12 meseci i pored hlađenja ekonomije i slabljenja zarade kompanija.
Vodeće kineske brokerske kuće su tokom vikenda, nakon poteza vlasti, obećale da će udruženim snagama kupiti 120 milijardi juana (24 milijarde dolara) vredne akcije u cilju smirivanja tržišta i da ih neće prodavati dok je šangajski indeks ispod 4.500 poena.