Barel brent nafte na londonskoj berzi dostigao je 130 dolara, a cena američke lake nafte (West Texas Intermediate – WTI) iznosi 125 dolara, što su najveće cene „crnog zlata“ još od 2008. godine, javlja Rojters. Ta novinska agencija navodi da će zabrana uvoza ruskih energenata koju najavljuju Sjedinjene Američke Države i zemalje Evropske unije mogla bi da izazove još veći šok na globalnim tržištima.
To je ocenio glavni ekonomista Američke banke, Itan Haris, nakon što je cena brenta porasla za 18 odsto, odnosno za 11,84 dolara, na 129,8 dolara po barelu, a američka sirova nafta WTI poskupela za 10,29 na 125 dolara.
Procenjuje se da bi gubitak od pet miliona barela koji dnevno dolaze iz Rusije mogao da dovede do dvostruko veće cene nafte, od 200 dolara po barelu, ali i do smanjenja svetskog ekonomskog rasta.
Haris ističe da je, pored nafte, veliki rast cena zahvatio sva robna tržišta kakav se ne pamti od 1915. godine.
Ministarstvo: Goriva ima dovoljno, neće biti restrikcija
Rekordne cene goriva u Crnoj GoriU prilog tome naveo je da je prošle nedelje nikl skočio za 19 odsto, aluminijum za 15, cink za 12, a bakar za osam odsto.
Cena pšenice je na terminskom tržištu skočila za 60 odsto, a kukuruza za 15 procenata.
Vlasti u Srbiji tvrde da u našoj zemlji ima dovoljno svih vrsta goriva, kao i da njihova kupovina nije ograničena, pa vozači u rezervoare mogu da sipaju onoliko goriva koliko žele.
U gepeku mogu da imaju i rezervu goriva, ali samo u skladu sa propisima u metalnim ili plastičnim balonima.
Cene goriva u Srbiji, prema poslednjoj odluci Vlade Srbije, ostaće iste do 14. marta ove godine.