Inicijativu Unije poslodavaca Srbije, koja je predložila da se zakonski ured rad od kuće, podržao je i Socijalno-ekonomski savet Srbije. Prema mišljenju predstavnika Unije neophodna je da se pažljivo analiziraju prednosti i mane tog načina rada.
Kako se objašnjava, to je važno da bi se osigurala konkurentnost domaće privrede, kao i zbog toga da se poboljšaju uslovi rada za zaposlene.
„Potrebno je precizirati razlike između rada od kuće i rada na daljinu i uvesti mogućnost regulisanja radnog odnosa tako da zaposleni jedan deo radnog vremena provodi kod kuće“, dodaje se u saopštenju Unije poslodavaca.
Takođe, kako se napominje, treba definisati obaveze u vezi sa opremom i sredstvima za rad, naknadi troškova rada, kao i obaveze poslodavaca u vezi sa bezbednošću na radu.
Kako se podseća, ti i mnogi drugi aspekti rada od kuće trenutno nisu regulisani i samim tim podležu arbitrarnoj proceni i odluci, što kako se ocenjuje, nije u korist ni poslodavaca, a ni zaposlenih.
Unija poslodavaca predlaže da se reguliše rad od kuće
Unija poslodavaca: Zaustavite trend drastičnog poskupljenja strujeSocijalno-ekonomski savet prihvatio je još dve inicijative Unije poslodavaca koje se tiču oblasti sporta i fizičkog vaspitanja, koje kako se dodaje, značajno utiču na zdravlje nacije, poslovno i radno okruženje.
Prva inicijativa je za promociju sporta među decom i mladima, uz povećanje broja časova fizičkog vaspitanja u školama, kao i uvođenje tog predmeta u visokim školama, a druga inicijativa je predlog za donošenje Etičkog kodeksa u sportu.
Dodaje se da je sednici koja je održana u Kruševcu za novu predsedavajuću Socijalno-ekonomskog saveta izabrana Darija Kisić-Tepavčević, ministarska za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Ona će funkciju preuzeti 10. aprila od dosadašnjeg predsedavajućeg Miloša Nenezića, predsednika Unije poslodavaca Srbije i obavljaće je u periodu od godinu dana.