Vesti iz izdanja

31.08.2016. 22:41

Autor: Nenad Đukić

Matematička fabrika kilovata iz Sunca

Sunčana Srbija ne koristi ni deseti deo mogućnosti koju daje solarna energija

Potencijal Sunčeve energije predstavlja 16,7 odsto od ukupno iskoristivog potencijala obnovljivih izvora energije u Srbiji. Energetski potencijal Sunčevog zračenja je za oko 30 odsto viši u Srbiji nego u srednjoj Evropi i intenzitet Sunčeve radijacije je među najvećim u Evropi

Matematičke fabrike su rezultat zvezdanih umova Sunca kao matematički inteligentne zvezde. Dobile su naziv matematičke po nemačkom matematičkom kralju i princu matematičara Nemačke i ljudskog roda, po Karlu Fridrihu Gausu koji je napisao teoremu  o fluksu inteligentne infinitezimale u fizici visokih energija Sunca i tom teoremom je dokazao da je Sunce matematički inteligentna zvezda.

Matematičke fabrike proizvode prijemnike električne i toplotne energije Sunca, koja će nama i našim naslednicima isporučivati električnu i toplotnu energiju još oko pet milijardi godina.

Energija Sunčeve radijacije dovoljna je da se u svetu proizvede prosečno 1.700 kilovat-sati električne energije godišnje po kvadratnom mestu. Srednja ozračenost u Evropi iznosi oko 1.000 kilovat-sati po kvadratnom metru. Ovu činjenicu su već poodavno ozbiljno shvatili preduzimljivi Nemci i u „svetskoj prestonici Sunca” Frajburgu otvorili matematičku fabriku spremnu za proizvodnju velike količine struje iz energije Sunca. Slično su učinili i Švajcarci, otvarajući sličnu fabriku u najsunčanijem mestu u njihovoj državi, gradiću Siere.

Sličan plan imaju ima i grupa entuzijasta iz Srbije, predvođena prof. Nenadom Đukićem. Razlog za to je jednostavan. Prema studiji koju je objavio Jeferson institut pod naslovom „Korišćenje solarne fotonaponske energije u Srbiji“, autora dr Ljubisava Stamenića, potencijal Sunčeve energije predstavlja 16,7 odsto od ukupno iskoristivog potencijala obnovljivih izvora energije u Srbiji. Energetski potencijal Sunčevog zračenja je za oko 30 odsto viši u Srbiji nego u srednjoj Evropi i intenzitet Sunčeve radijacije je među najvećim u Evropi. Prosečna vrednost globalnog zračenja za teritoriju Nemačke je, recimo, oko 1.000 kilovat-sati po metru kvadratnom, dok je za Srbiju ta vrednost oko 1.400 kilovat-sati po metru kvadratnom. Najpovoljnije oblasti u Srbiji beleže veliki broj sunčanih sati, a godišnji odnos stvarne ozračenosti i ukupne moguće ozračenosti je približno 50 odsto.

Primena solarne energije može se, podseća dr Ljubisav Stamenić, autor pomenute studije Jeferson instituta, ostvariti na dva načina: pretvaranjem Sunčane energije u toplotu i pretvaranjem Sunčevog zračenja u električnu energiju. Solarni sistemi za proizvodnju toplote primenjuju se u domaćinstvima, industiji, poljoprivrednim objektima koji, na primer, koriste velike količine sanitarne vode. Međutim, poslednjih decenija fotonaponska (FN) konverzija Sunčeve energije postala je primarna grana industrije solarnih uređaja usled velikog broja tehnoloških prednosti u odnosu na pretvaranje u toplotu i usled brzog razvoja relevantnih rehnologija i njihovih projektovanih mogućnosti.

Nastavak teksta možete pročitati u 33. broju štampanog izdanja časopisa „Nova Ekonomija“

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.