Malinari iz Republike Srpske, članovi udruženja Vilament, traže od hladnjačara i izvoznika da se cena ovog voća izjednači sa cenama u Srbiji, prenela je agencija Srna. Prema njihovom mišljenju, ona ne sme da bude ispod pet evra po kilogramu.
Predsednik Upravnog odbora Vilameta Ivan Stojanović kaže da je stav malinara da cena maline bude kao u Srbiji i da ne bude ispod deset konvertibilnih maraka (KM) za kilogram.
OVE GODINE IZVOZ MALINA DOSTIGAO 290 MILIONA EVRA„Jednostavno, isto je tržište, isti sortiment maline sa obe strane Drine. Cena u Srbiji je od 550 do 650 dinara, ili od devet do 11 KM“, rekao je Stojanović.
Kako je dodao, hladnjačari još nisu izašli sa otkupnom cenom, iako je berba u Bratuncu počela pre petnaest dana, a u Srebrenici nešto kasnije.
NEZAPAMĆENA CENA MALINE: IZVOZ U JAPAN ZA 11 EVRA PO KILOGRAMU
KILOGRAM DOMAĆE MALINE KOŠTAĆE I DO 800 DINARA„Imamo dve hladnjače koje su izašle sa cenom od devet KM sa prevozom, dok ostali ćute“, napominje Stojanović.
Pored usklađivanja cene maline sa onom u Srbiji, proizvođači traže od otkupljivača da što prije objave otkupnu cenu i da ne čekaju kraj berbe.
Stojanović napominje da su prošlogodišnje kao i ovogodišnje nevreme ostavili posledice, kao i da je sav poljoprivredni materijal koji se koristi u uzgoju i tretiranju malina poskupeo.
U Bratuncu se više od 1.000 porodica bavi malinarstvom, u Srebrenici i Milićima znatno manje, ali se njihov broj kao i plantaže povećavaju iz godine u godinu.
Udruženje malinara Vilamet iz Republike Srpske, okuplja proizvođače iz Milića, Bratunca i Srebrenice.
OČEKUJE SE MANJI ROD MALINE, AKONTNA CENA DO 500 DINARA
CENA MALINE OVE GODINE OD 600 DO 800 DINARA ZA KILOGRAM