Razvoju industrije posebnih tokova otpada doprineće najavljene izmene i dopune Zakona o upravljanju otpadom, čije usvajanje je planirano do kraja godine. Na taj način otkloniće se nedostaci u regulativi koja se trenutno primenjuje, dodaje se u saopštenju Udruženja reciklera Srbije.
Predsednik tog udruženja Nikola Egić kaže da je Ministarstvo zaštite životne sredine u postupku javne rasprave prihvatilo većinu predloga reciklažne industrije.
„U dugogodišnjoj primeni važećeg zakona pokazali su se njegovi brojni nedostaci, zbog čega se nadamo da se u nastavku zakonodavne procedure mogu rešiti i dodatna otvorena pitanja, koja se tiču same industrije, ali i procedura i nadležnosti različitih nivoa vlasti“, napominje Egić.
Rešavanje tih pitanja, zajedno sa najavljenim izmenama Zakona o zaštiti životne sredine (koje se odnose i na uređivanje postupka isplate podsticaja za zbrinjavanje posebnih tokova otpada), mogu da stvore preduslove za dalji razvoj.
Čistimo divlje deponije, ali im đubre uredno i vraćamo
TRETMAN OPASNOG OTPADA
Prema Egićevim rečima, u prvih devet meseci 2022. godine zbrinuto je preko 97.000 tona posebnih tokova otpada:
„Ministarstvo zaštite životne sredine sprovelo je tokom 2022. godine konkurse za poslednji kvartal prethodne i tri kvartala tekuće godine, čime su, posle mnogo godina nestabilnosti, drugu godinu za redom blagovremeno plaćena sredstva za tretman opasnog otpada.“
Kako dodaje, važno je da država obezbeđuje zbrinjavanje otpada u skladu sa zakonom i evropskim standardima, jer se tako sprečava nekontrolisano ispuštanje toksičnih materija u životnu sredinu.
Egić ističe da stabilno poslovanje i kontinuiran rast mlade i perspektivne industrije reciklaže ima poseban značaj u kriznim vremenima.
Reciklažna industrija, koja upošljava više od 15.000 ljudi, posle dugo vremena ove godine zabeležila je i rast zaposlenosti od devet procenata.
Sud naložio EPS-u da smanji zagađenje iz termoelektrana