Na današnji dan, 15. februara po gregorijanskom, odnosno 2. februara po julijanskom kalendaru, 1835. godine u tadašnjoj prestonici Kneževine Srbije, Kragujevcu, izdat je prvi Ustav Knjaževstva Srbije u narodu poznat kao Sretenjski ustav.
Prva i druga strana Sretenjskog ustava, Narodni muzej Kruševac, Foto: Nova ekonomija
Zbog toga se u Srbiji 15. i 16. februar obeležava kao Dan državnosti Srbije i to je državni praznik, a za mnoge neradan dan.
Kako je objavio Sekretarijat za javni prevoz Beograda, gradski prevoz funkcioniše po redu vožnje koji važi za nedelju. JKP „Parking servis“ objavio je da će tokom oba dana praznika u Beogradu parking biti besplatan.
Ovaj Ustav, smatraju istoričari, jedan je od najmodernijih i najliberalnijih ustava tog vremena jer je njime Srbija postala prva zemlja na Balkanu koja je ukinula feudalizam.
Zašto je Ustav donet na Sretenje?
Istog dana kada se u Srbiji obeležava Dan državnosti, slavi se i praznik Sretenje. Prema narodnom verovanju, sreću se zima i leto. Ako na Sretenje bude sunčan dan, veruje se da će zima potrajati još šest nedelja. Ukoliko se na Sretenje medvedi uplaše sopstvene senke i vrate nazad u zimski san, takođe se veruje da će zima potrajati još mesec i po dana.
Takođe, tridesetjednu godinu pre donošenja Ustava, na zboru u Orašcu podignuta je revolucija poznatija kao Prvi srpski ustanak. U spomen na taj dan, doneta je odluka da se obeležava i kao Dan državnosti Srbije.
Sretenjski ustav napisao je Dimitrije Davidović, čuveni srpski diplomata, političar, publicista i novinar. Njime je vlast podeljena na zakonodavnu, sudsku i izvršnu, što se i danas smatra demokratskom podelom vlasti svuda u svetu. Njime su se proklamovale ljudske slobode i prava poput prava na slobodu kretanja, izbor zanimanja, veru i nacionalnost. Iako je Ustav potvrđen na tadašnjoj Skupštini, ukinut je nakon 55 dana zbog pritiska feudalnih država poput Turske, Austrije i Rusije.
Običaji na Sretenje
Narod je od davnina verovao da na Sretenje Gospodnje treba zapaliti sveću da bi plamen štitio kuću od nesreće poput groma. Takođe, neudate žene treba da paze koga će prvog sresti toga dana, jer prema verovanju, budući muž imati osobine te osobe.
Ko sve čestita Dan državnosti
Maneken Pis, simbol prestonice Belgije, poseduje preko 900 kostima, a jedan od njih je srpska narodna nošnja koju na ovaj dan nosi od 2011. godine.Pretraživač Gugl takođe čestita korisnicima iz Srbije Dan državnosti još od 2012. godine, dok se ovoj tradiciji priključio i Fejsbuk 2016. godine.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
U toku sastanka ministara transporta država članica, platforme za saradnju sa Kinom ,,16+1’’ u oktobru 2018. godine, tadašnja ministarka građevinarstva, Zorana Mihajlović, izjavila je da je vrednost kineskih...
Tokom protekle godine cena zlata porasla je za više od 31%, što je malo premašilo čak i američki berzanski indeks S&P500. To je navelo mnoge ljude da odluče da uključe zlato u svoj investicioni portfelj....
Iako za izgradnju gradskih stadiona u Leskovcu, Zaječaru i Loznici ni studija opravdanosti još nije napravljena, za njih je ukupno potrošeno 11,8 milijardi dinara, odnosno oko 100 miliona evra. Kako navodi S...
Crna Gora juče je zvanično postala deo Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), inicijative EU koja omogućava jednostavniji, brži i jeftini transfer novca. Srbija još uvek čeka na ulazak u SEPA područ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok