Najniža cena srpske pšenice prošle nedelje bila 23,5 dinara po kilogramu, dok se cena iste ukrajinske žitarice kretala oko 16 dinara, izjavila je Sunčica Savović iz Udruženja „Žita Srbije“.
Na zalihama je u ovom trenutku preko 800.000 tona pšenice koja je dostupna za izvoz i oko 600.000 tona kukuruza, kazala je Savović za Radio-televiziju Srbije (RTS).
„Razlika u ceni između naše pšenice i ukrajinske je značajna imajući u vidu troškove transporta do pretovarne luke Konstanca, koja je najznačajnija pretovarna luka za srpske žitarice i uljarice na putu ka svetskim kupcima“, rekla je Savović.
Ona preporučuje da je, bez obzira na geopolitičke okolnosti, najbolje prodavati trećinu pšenice pre žetve, trećinu u žetvi, a samo trećinu čuvati za posle žetve.
Kako se podseća, sporazum Rusije i Ukrajine sredinom marta, na svetskom tržištu je obezbedilo pšenicu po ceni od 16 dinara.
Dok država traži nova tržišta, poljoprivrednici strahuju od dodatnog pada cene, ali i od toga da novi rod neće imati gde da smeste.
DA LI ĆE CENA PŠENICE PADATI?
Savovićeva je kazala da svetski bilans pšenice ukazuje da je situacija potpuno ista u Bugarskoj, Mađarskoj i Rumuniji, gde su količine dostupne za izvoz velike, ali da je tamošnja situacija još nezahvalnija, jer se ukrajinska pšenica u zemlje EU uzvozi bez carine.
„Dok je na snazi sporazum o transportu žitarica crnomorskim koridorom, ne postoji bitniji razlog da cenu pšenice primora da ide uzlaznom putanjom, dodala je predstavnica Žita Srbije.
Kako je preneo naš portal, Republičke robne rezerve nedavno su objavile da kupuju 50.000 tona pšenice.
Prosečni troškovi ovogodišnje prolećne setve inače su skuplji za 30 odsto.