Na onlajn tržištu dijetetskih suplemenata u Srbiji su tokom ove godine identifikovane 92 stranice, sa 6.700 oglasa na društvenim mrežama putem kojih se prodaju dodaci ishrani, a koji nisu registrovani u bazi podataka Ministarstva zdravlja. Takvi suplementi potencijalno predstavljaju opasnost za zdravlje stanovništva, ocenjeno je na skupu „Problem nelegalnog prometa dijetetskih suplemenata u Srbiji“, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS).
Prema poslednjim podacima, na prodaju je oglašeno više od 3.000 neregistrovanih suplemenata, što je za 30 odsto manje u odnosu na 2019. godinu.
„Problem nelegalnog prometa dijetetskih suplemenata ne brine samo nas, i daleko razvijenije zemlje preko svojih regulatornih agencija redovno upozoravaju korisnike da budu izuzetno obazrivi prilikom upotrebe bilo kog suplementa. Zbog sve masovnije upotrebe dodataka ishrani, često bez konsultacija sa lekarom, kao i bez znanja o mogućim neželjenim efektima, neophodna je stalna edukacija“, upozorava Mirjana Vučićević, sekretarka Udruženja za farmaciju i medicinsku delatnost PKS.
Igor Špadijer, zamenik predsednika Grupacije proizvođača, uvoznika i distributera dijetetskih suplemenata PКS, ističe da su dobre vesti to da se zahvaljujući strožoj kontroli značajno smanjila nelegalna prodaja suplemenata putem interneta.
„U Srbiji je pet do šest puta smanjen promet suplemenata na internetu od 2019. godine, kada je 197.950 potrošača onlajn kupovalo različite dodatke ishrani“, rekao je Špadijer navodeći da prema procenama, crno tržište dijetetskih suplemenata i lekova u svetu godišnje vredi 4,4 milijardi dolara.
TERET SIVE EKONOMIJE NA LEĐIMA GRAĐANA I PRIVREDE
U apotekama u Srbiji tokom 2022. godine prodato je 47 miliona pakovanja dijetetskih suplementata, što je rast od 33 odsto u odnosu na 2019. godinu. Iz Srbije je prošle godine izvoz ovih proizvoda vredeo 35,7 miliona dolara, dok je uvezeno dodataka ishrani u vrednosti 71,2 miliona dolara.
U Srbiji posluje 110 proizvođača dijetetskih suplemenata, od kojih 40 pruža uslugu ugovorne proizvodnje, navodi se u saopštenju PKS.
Dve milijarde dinara šteta od nelegalnog preuzimanja knjiga sa interneta