Nemačka kompanija RWE Generation Hydro povukla iz zajedničke investicije koju je započela sa Elektroprivrednom Srbije (EPS) pre 12 godina. Kada je kompanija dolazila u Srbiju, najavljene su milijarde evra vredne investicije, koje se u međuvremenu nisu ostvarile.
RWE i EPS su 2011. godine osnovali zajedničko preduzeće „Moravske hidroelektrane“ sa planom da sagrade najmanje pet hidroelektrana na Velikoj Moravi.
Međutim, RWE je u decembru 2022. godine EPS-u prodao svoj većinski udeo u kompaniji, vidi se iz finansijskog izveštaja EPS-a.
Kako za Novu ekonomiju odgovaraju iz RWE, do sada nije bilo ulaganja u zajedničku imovinu. Dodaju da kompaniji više u fokusu nisu ni hidroelektrane, ali ni investicije u Srbiji.
“Fokus RWE-ove investicione strategije od 2019. godine je na razvoju vetroelektrana i solarnih elektrana na kopnu i na moru, kao i na aktivnostima baterija i vodonika na ključnim tržištima u Evropi, Velikoj Britaniji, Severnoj Americi i Aziji/Pacifiku; izgradnja hidroelektrana nije deo ove strategije, a Srbija ne pripada našim evropskim fokusnim tržištima”, piše u pisanom odgovoru Novoj ekonomiji.
Kupovinom udela po ceni od 510.000 evra, EPS je postao jedini vlasnik preduzeća, kao i prava intelektualne svojine na preliminarnoj tehničkoj dokumentaciji.
„Moravske hidroelektrane“ osnovane su na osnovu Memoranduma o razumevanju sa RWE koji je, uz saglasnost Vlade, potpisan u novembru 2009. godine.
Cilj osnivanja preduzeća bila je izgradnja sistema hidroelektrana na Velikoj Moravi, koji je trebalo da se sastoji od najmanje pet hidroelektrana ukupne snage od oko 150 megavati.
Godinu dana nakon osnivanja zajedničkog preduzeća, Vlada Srbije i RWE su potpisali i drugi Memorandum o razumevanju i saradnji u oblasti energetike. U ime srpske strane, memorandum je potpisao tadašnji potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.
„Ovo je prvi put da iza Memoranduma ne stoji samo Elektroprivreda Srbije, nego Vlada Srbije, što znači da smo mi završili dogovor ko će da gradi Termoelektranu Nikola Tesla 3 i hidroelektranu na Moravi“, rekao je Vučić novinarima posle potpisivanja.
Na pitanje u čemu se danas potpisani dokument razlikuje od memoranduma već potpisanog 2009. godine, Vučić je rekao da je reč o potpuno različitom karakteru sporazuma, i da u ovom slučaju ne samo ministarstvo, već i Vlada Srbije stoji iza memoranduma, preneo je tada portal Bizlife.
Nekoliko dana pre potpisivanja memoranduma Vučić najavljivao da će RWE investirati dve milijarde evra u energetski sektor u Srbiji.
“U Berlinu ćemo potpisati zajedničku izjavu o Termoelektrani ‘Nikola Tesla-B3’ i ‘Moravi’ i ‘Drini’ o tome da oni ulože 1,2 milijarde evra u TENT B3, zatim više od miljarde u hidro-potencijale, a da mi to vraćamo ne novcem nego kroz zelenu energiju”, rekao je tada Vučić, a preneo B92.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će vrednost prvog dela programa stambenog kreditiranja mladih biti oko 400 miliona evra."To je 5.500 stambenih jedinica. Ako to uspemo da uradimo, produži...
Republički zavod za statistiku objavio je danas analizu podataka visokog obrazovanja za 2023/24 godinu. Prošle godine upisano je 249.768 studenata, na svim nivoima visokoškolskog obrazovanja, što je 1.260 st...
Vlada Srbije usvojila je na danas Uredbu o uslovima, visini, obuhvatu korisnika penzija i dinamici isplate novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju, kojom se, kako je saopšteno, omogućava nastavak sprovođenja...
Glavni plan rada Privredne komore Srbije (PKS) za 2025. godinu je njena reorganizacija koja obuhvata profesionalnost u radu, efikasnost zajedničkog rada, bolji protok informacija, viši stepen odgovornosti i ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok