U Turskoj se 28. maja održava drugi krug predsedničkih izbora na kojima se bira između aktuelnog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i Kemala Kilidždaroglua, kandidata široke opozicione koalicije.
Predsednik Erdogan je posetio Srbiji poslednji put u septembru 2022. godine, što je bio treći put za pet godina. Da se podsetimo kakva je ekonomska saradnja Srbije i Turske.
Turska se sa uloženih 220,9 miliona evra u periodu 2010-2021 nalazi na 21. mestu najvećih stranih investitora u Srbiji. Najveći deo turskih investicija, čak 70%, realizovano je poslednjih nekoliko godina, u periodu 2018-2021.
Kako se navodi na sajtu ministarstva spoljnih poslova, Turska se u maju 2022. nalazila na 7. mestu po broju broj realizovanih investicionih projekata u Srbiji (sa udelom od 3,8%).
Prema istom izvoru turski investitori u Srbiji trenutno zapošljavaju nešto više od 6000 radnika.
Značajniji priliv investicija iz Turske je evidentiran počev od 2015.g. kada je tekstilni sektor bio dominantan za turske investitore da bi danas turske kompanije bile prisutne ne samo u tekstilnoj, već sve više i automobilskoj, građevinskoj i mašinskoj industriji, bankarstvu i turizmu.
Srbija ima značajan trgovinski deficit sa Turskom s tim da razmena raste iz godine u godinu.
U 2022.g. ukupna trgovinska razmena između Srbije i Turske je iznosila 2,455 milijardi evra u odnosu na 1,73 mlrd. evra u 2021.
Izvoz Srbije je porastao skoro 50 odsto, sa 289 miliona evra na 434 evra, dok je vrednost uvoza turske robe u prošloj godini premašila dve milijarde evra u poređenju sa 1,4 milijarde prethodne godine.
Podsećanja radi, pre nekoliko godina, za „Novu ekonomiju“su u srpskoj ambasadi u Ankari, naveli da je srednjoročni deklarisani cilj trgovinske saradnje da se dostignu dve milijarde. I očigledno se u tome uspelo prošle godine.
„Cilj je da se na što sadržajniji način valorizuje bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini i da se iskoriste sve mogućnosti koje pruža. Pored toga, naš cilj je stvaranje uslova za jačanje turskih investicija, i to pre svega u nerazvijena područja. U tom smislu poželjan je nastavak investiranja u tekstilnu, građevinsku i prerađivačku industriju, kao i u investicione projekte“, poručili su 2019. iz srpske ambasade u Turskoj.
Najznačajniji poslovi Turske
Dva najznačajnija posla Turske u Srbiji su izgradnja i finansiranje auto-puta Beograd – Sarajevo i izgradnja Moravskog koridora.
Zašto izgradnja auto-puta Pojate – Preljina košta 800 miliona evra umesto ranije predviđenih 500 miliona?
U januaru 2022. postavljen je most preko Save na na deonici autoputa Sremska Rača- Kuzmin, kao deo planiranog auto-puta ka BiH. Tada je konkstrukcija teška 5.500 tona u delovima u Srbiju stigla iz Turske i sklopljena je na savskoj obali.
Na izgradnji Moravskog koridora, odnosno auto-puta Pojate – Preljina, učestvuje turska kompanija Enka, u konzorcijumu sa glavnim „igračem“, američkim Behtelom.
Konzorcijumu Behtel-Enka ne gradi prvi put na Balkanu – već su izgradili auto-puteve u Albaniji i na Kosovu – ali će izgradnja auto-puta Sarajevo – Beograd (zapravo prsten, jer Srbija i BiH nisu uspele da se dogovore oko jednog pravca, pa će se graditi dva.
Ovim poslovima je Turska „ušla“ na Balkan (i) izgradnjom infrastrukture.
To isto su još odavno uradile Kina i Rusija, zemlje čiji uticaj na države Balkana – takođe odavno – brine zapadni svet. U poslednjih nekoliko godina u ovim razmatranjima o uticaju i „brižnosti“, imenima Rusije i Kine malo-pomalo se priključivala i Turska, pisala je ranije Nova ekonomija.
A sada, natrag na pitanje: kakav je odnos Srbije i Turske?
NAJBOLJI U ISTORIJI: „Bilateralni odnosi Srbije i Turske su na najvišem nivou u istoriji dve države i poseta turskog predsednika otvara prostor za dalje produbljivanje prijateljstva i saradnje“, izjavio je predsednik Srbije tokom posete svog kolege iz Turske.
Ova rečenica, iako izgleda kao da ju je izgovorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić u oktobru 2017. ili u oktobru 2019, kada je Srbiju posećivao predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan, zapravo je iz oktobra 2009. godine i izgovorio ju je – Boris Tadić.
Tada je turski predsednik bio Abdulah Gul i on je boravio u prvoj zvaničnoj poseti Beogradu. Naredne, 2010. godine, u Srbiju su došli i Gul i ministar spoljnih poslova Ahmet Davutoglu, da bi u julu došao i (tada) predsednik vlade Turske Erdogan. Tom prilikom je ponovo ocenjeno da su odnosi dve države „najbolji u dosadašnjoj istoriji“.
Osam godina kasnije, u maju 2018, tokom posete Turskoj, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su „odnosi Srbije i Turske najbolji u modernoj srpskoj istoriji“, da bi u oktobru 2019, prilikom nove posete Erdogana Srbiji, Vučić izjavio da su odnosi dve zemlje danas „možda i najbolji u savremenoj istoriji“.
KRAJ PRVOG DELA
Menadžer Behtela: Digitalni Moravski koridor do početka 2024. godine