Kina će pokrenuti pilot-projekte u više od 20 gradova kojim želi da „stvori model braka i kulturu rađanja dece u novom dobu“. Nekada najmnogoljudnija zemlja na svetu ubrzano stari, pa pokušava da podstakne rađanje dece i zaustavi pad nataliteta.
Kako je preneo Rojters, Kina već podstiče rađanje dece poreskim olakšicama, subvencijama za kupovinu stanova, kao i besplatnim obrazovanjem za treće dete.
Kina je sprovodila rigidnu politiku jednog deteta od 1980. do 2015. godine, kada je granica podignuta na troje dece.
Kina je u međuvremenu izgubila status najmnogoljudnije zemlje na svetu, koji sada pripada Indiji.
Kinesko nacionalno telo koje sprovodi populacionu politiku se sada preusmerava i na podsticanje žena da stupe u brak i da rađaju.
U Kini po prvi put u proteklih 60 godine opao broj stanovnika
Promovisanje braka, rađanje dece u odgovarajućem uzrastu, ohrabrivanje roditelja da dele odgovornosti za podizanje dece, kao i zabrana zastarelih običaja poput otkupa neveste, biće u fokusu novih projekata, navodi kineski medij Global Times.
Zabrinuti zbog prvog pada stanovništva u Kini u poslednjih šest decenija i njenog brzog starenja, vladini politički savetnici su u martu predložili da neudate i neudate žene treba da imaju pristup zamrzavanju jajnih ćelija i vantelesnoj oplodnji, kako bi se podstaklo rađanje.
Mnoge žene u Kini su odlagale rađanje više dece, pa i prvog deteta, pre svega zbog troškova brige o deci, radne karijere, kao i rodna diskriminacija je koja je i dalje ključna prepreka za rađanje.