Zbog poplava izazvanih oblinim padavinama trenutno je u 26 opština u Srbiji proglašena vanredna situacija, saopštila je Vlada Srbije.
Načelnik Odeljenja u Upravi za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije Nedeljko Gagić izjavio je da je kritično bilo na teritoriji Кruševca, Jagodine, Кragujevca i Sombora, gde je zbog obilnih padavina voda prodrla u dvorišta i stambene objekte.
Trenutno je najkritičnije na području Čačka, gde je voda ušla u više od 200 objekata zbog toga što kišna kanalizacija u kratkom vremenu nije mogla da primi svu količinu vode. Pripadnici MUP-a su angažovani na ispumpavanju vode na nekoliko desetina lokacija, rekao je Gagić.
DA LI ĆE U SRBIJI NESTATI PLANINSKA KLIMA?
Prema njegovim rečima, od 26. maja, ukupno su angažovana 762 vatrogasca-spasioca, koji su imali ukupno 355 intervencija, evakuisali 62 osobe, ugasili 12 požara izazvanih udarom groma i imali 320 intervencija crpljenja vode iz objekata.
U tim intervencijama je angažovano 390 vatrogasnih vozila i više od 400 pumpi, naglasio je Nedeljko Gagić, ponovivši apel građanima u poplavljenim područjima da se ne kreću uz obale reka i po nasipima, kao i da prate prognoze Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Ukoliko postoji opasnost da im voda uđe u kuće, treba da na ulazu postave džakove sa peskom, isključe struju i popnu se na više etaže objekta, kao i da obavezno obaveste vatrogasno-spasilačku jedinicu na telefon 193 ili policiju na telefon 192, poručio je Gagić, saopštila je Vlada Srbije.
Nova ekonomija je pre desetak dana pisala da su poljoprivredni usevi, voćnjaci i malinjaci u mnogim mestima Zapadne Srbije pretrpeli veliku štetu zbog obilnih padavina. Najlošije je u Požegi gde je veluku štetu pretrpela je lokalna seoska infrastruktura, a bio je u prekidu i železnički saobraćaj između Valjeva i Kosjerića.
U poplavama koje su 2020. godine pogodile Srbiju oštećeno je oko 1.200 stambenih objekata, a u 27 mesta je zbog te nepogode bilo proglašeno vanredno stanje.
Nedavne poplave u Srbiji rezultat su klimatskih promena