Drugi dijamant po veličini na svetu otkriven je nedavno u Bocvani, pružajući malo olakšanje sektoru koji je uništen usponom laboratorijski proizvedenih dragulja.
Ovaj kamen od 2.492 karata, koji je otkrila kanadska rudarska kompanija Lucara Diamond, najveći je poznati dragulj nakon dijamanta Kulinan, otkrivenog pre više od jednog veka, koji je isečen i ugrađen u britanski kraljevski skiptar i krunu.
„Ovo je događaj koji se dešava jednom u stotinama godina, i apsolutni je geološki fenomen,“ rekao je Kliford Elfik, bivši izvršni direktor najveće svetske dijamantske kompanije De Beers, koji sada vodi sopstvene rudarske kompanije u Južnoj Africi.
Dodao je da je ovo „najznačajnije otkriće ovog veka.“
Ljudi bliski Lucara kompaniji procenjuju da bi kamen mogao vredeti više od 40 miliona dolara, piše Fajnenšel tajms.
Cena akcija kompanije skočila je za oko 40 odsto nakon što je objavljeno ovo otkriće, a Vilijam Lamb, izvršni direktor Lucara kompanije, obećao je za FT da će iskoristiti kamen kako bi podigao profil dijamantskog sektora i Bocvane.
Foto: Printskrin, Drugi dijamant po veličini ikad pronađen. Bocvana, 2024
Dijamanti su postavili temelje prosperiteta ove južnoafričke zemlje, a i sam predsednik Bocvane Mokgvitsi Masisi ga je čim je iskopan video.
Rudarenje dragocenog kamenja čini oko četvrtinu BDP-a Bocvane, prema podacima MMF-a, a kamen, koji je dve trećine veličine limenke za piće, potiče iz rudnika Karowe, kompanije Lucara. Pronađen je pomoću tehnologije rendgenske transmisije instalirane pre osam godina.
Iz istog rudnika, prenose mediji, potekla su i druga dva velika, ranije pronađena, kamena od 1.758 karata, odnosno 1.109 karata.
Dijamanti se obično vrednuju na osnovu karakteristika – boje, čistoće, reza i težine u karatima. Kamen, koji još treba da bude ispitan kako bi se precizno utvrdio njegov kvalitet, toliko je veliki da ne može biti analiziran korišćenjem konvencionalne opreme.
Ugovor o prodaji ova kompanija ima sa belgijskim brusačem dijamanata HB Antwerp, koji pokriva sve dragulje iznad 10,8 karata, ali kupci bi mogli biti, pišu mediji, i privatni kolekcionari ili juvelirske kuće.
Najskuplji dijamant ikada prodat na aukciji bio je Pink Star 2017. godine za 71 milion dolara.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Od malena nas uče da je mleko zdravo i da ga treba piti što više, kao i da treba što više jesti sira i drugih mlečnih proizvoda. Postoje mišljenja da mleko, ipak, nije toliko dobro za odrasle, već samo za de...
Zahvaljujući usponu striming platformi kao što su Netflix, Disney+, Amazon gledanost serija porasla je do neslućenih visina, a nekako zajedno sa tim porasli su i budžeti koje produkcije troše za snimanje ovi...
Godine 1938. istraživači sa Harvarda započeli su višedecenijsku studiju da bi otkrili šta nas to čini srećnima u životu.Istraživači su prikupili zdravstvene podatke od 724 učesnika iz celog sveta i posta...
Globalni tehnološki brend HONOR je na IFA 2024 sajmu najavio svoje revolucionarne hardverske mogućnosti pojačane veštačkom inteligencijom i kolaborativnu arhitekturu zaštite privatnosti baziranu na veštačkoj...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok