Kako da sačuvate novac tokom januara?
Kada nekoliko dana posle dočeka Nove godine i Božića splasne praznična euforija i svi se vrate svojim poslovima, uz često i koji kilogram viška, javljaju se novi problemi. Januar je često poznat kao "najduži...
Mnogi izvršni direktori poput Tima Kuka iz Apple-a i Indre Noji iz Pepsija hvale se svojim rigoroznim jutarnjim rutinama, ali ne i Džef Bezos. Osnivač Amazona poznat je po tome što prve sate dana tokom dana posvećuje – „zabušavanju“, piše Inc.com.
Još 2018. godine, Bezos je u Ekonomskom klubu u Vašingtonu pričao o svojoj uobičajenoj jutarnjoj rutini.
Ona podrazumeva čitanje novina, ispijanje kafe i doručak sa porodicom. To njegovo „vreme za zabušavanje“ ne uključuje gledanje u telefon.
U intervjuu za People, Bezosova verenica, Loren Sančez, potvrdila je da njen partner ostaje privržen laganim jutrima, dodajući da „ne koriste telefone“, te da je to „jedno od pravila.“
Zašto je Bezos izbacio korišćenje ekrana u prvom satu nakon buđenja? Verovatno je da njegovo pravilo o jednom satu delimično proizlazi iz ličnih preferencija. Svi smo drugačije programirani kada je u pitanju fluktuacija energije i tolerancija na stimulaciju, a stručnjaci tvrde da bolje funkcionišemo kada naše rutine poštuju naše ritmove.
Međutim, Bezos tvrdi da mu „zabušavanje“ ne pomaže samo da više uživa u životu, već da mu jutra bez telefona poboljšavaju nivo energije i sposobnost donošenja odluka tokom celog dana.
Najnovija istraživanja u oblasti neurologije sugerišu da je u pravu. Jutra sa manje vremena provedenog na mreži vode ka pametnijim i zdravijim danima, a nova istraživanja snažno ukazuju na to da bi više nas trebalo da preuzme Bezosovo pravilo o jednom satu bez ekrana, piše Inc.com.
„Ako biste samo jedno jutro skrolovali po telefonu u krevetu sat vremena, negativni uticaji bi bili minimalni. Ali ako to postane navika, dan za danom, mesec za mesecom, ovo ponašanje može imati ozbiljne posledice,“ objašnjava Maris Lefler sa Stenforda.
Telefoni su sveprisutni i ne mogu da se izbegnu, a veoma lako može da se pretera sa njihovim korišćenjem.
Jedna studija pokazala je da povećano korišćenje ekrana kod odraslih može štetiti učenju, pamćenju i mentalnom zdravlju. Druga studija ukazuje da odrasli koji gledaju TV pet ili više sati dnevno imaju povećan rizik od razvoja bolesti mozga kao što su demencija ili Parkinsonova bolest.
Još nekoliko studija pokazalo je da odrasli koji provode dva ili više sati dnevno pred ekranom van posla imaju manju zapreminu sive mase u mozgu.
Pored negativnih efekata na mozak, prekomerno vreme pred ekranom povezano je i sa problemima s očima, lošim snom i bolovima u leđima.
„Pasivno vreme pred ekranom je kao da jedete šećer, ali za vaš mozak. Ukusno je i želite ga odmah, ali zapravo se ne hranite. Ne dajete svom mozgu nikakvu ishranu,“ zaključuje Lefler.
„Stručnjaci iz Stanford Lifestyle Medicine programa preporučuju da se prvi sat u danu ne koristi ekran,“ navode sa ovog Univerziteta nudeći niz drugih aktivnosti koje su bolje za mozak tokom prvog sata dana.
Neke od njih su – vežbanje, razgovor sa prijateljem ili članom porodice, pripremanje zdravog doručka, meditiranje, slušanje muzike, čitanje, ali i što više vremena napolju.
Džef Bezos godinama primenjuje najbolje prakse neurologije za jutarnju rutinu koja poboljšava rad mozga, a možda bi svi trebalo da ostavimo telefone ujutru i uradimo slično.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Kada nekoliko dana posle dočeka Nove godine i Božića splasne praznična euforija i svi se vrate svojim poslovima, uz često i koji kilogram viška, javljaju se novi problemi. Januar je često poznat kao "najduži...
Vrnjačka Banja, jedno od najpoznatijih turističkih mesta u Srbiji, poslednjih godina beleži značajan porast interesovanja za nekretnine. Ovaj trend je rezultat niza faktora, uključujući razvoj turizma, pove...
Za razliku od štednje u banci ili ulaganja u akcije, državne obveznice garantuju povrat investicije, što ih čini idealnim izborom za one koji žele da očuvaju vrednost svog kapitala.Ako vas zanima kako ku...
Svake godine sa nestrpljenjem iščekujemo proglašenje Pantone boje godine, a za 2025. godinu to je Mocha Mousse – topla, kremasto smeđa nijansa koja već na prvi pogled priziva osećaj prijatnosti, topline i mi...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE