Dizajn novčanica evra ili evra odražava arhitektonsku istoriju Evrope. Novčanica od pet evra predstavlja klasični period, eru inspirisanu antičkim grčkim i rimskim građevinama, poznatu po harmoniji, simetriji i čistim linijama, piše Europe magazin.
Novčanica od 10 evra simbolizuje romanički period – eru srednjeg veka koju karakterišu masivne kamene građevine, sa okruglim lukovima i debelim zidovima, kao što se može videti u crkvama i manastirima. Novčanica od 20 evra prikazuje gotički period, vreme težnje ka visini i svetlosti, predstavljeno visokim, šiljatim tornjevima i ukrašenim rozetama, koje se mogu videti na katedralama kao što je Notr Dam.
Papirna novčanica od 50 evra predstavlja renesansu, ponovno oživljavanje klasične antike, sa novim interesovanjem za proporcije, perspektivu i simetriju, vidljive u palatama i vilama tog perioda.
Novčanica od 100 evra kombinuje barok i rokoko, dve ere poznate po raskošnoj ornamentici, dramatičnim oblicima i dinamičnim pokretima. Konačno, novčanica od 200 evra predstavlja arhitekturu 19. veka, vreme kada su novi materijali kao što su gvožđe i staklo revolucionisali građevinarstvo.
Velike hale, mostovi i železničke stanice, poput Ajfelove kule ili Kristalne palate, odražavaju inženjerske veštine tog doba. Osim toga, ako niste znali, sve slike na novčanicama, podseća ovaj magazin, su fiktivne. Na naličju novčanica je više geografski prikaz Evrope.
Na novčanicama iz serije „Europa“ nalazi se revidirani oblik EU, zajedno sa Maltom i Kiprom, piše na sajtu Evropske centralne banke.
Sitne kućice pri dnu novčanice prikazuju Kanarska ostrva i neka prekomorska teritorijalna područja Francuske u kojima je evro takođe u upotrebi.
Boje
Sve novčanice imaju prepoznatljivu boju. Apoeni iz serije „Europa“ jednakih su boja kao oni iz prve serije: novčanica od pet evra je siva, novčanica od 10 evra crvena, od 20 evra plava, one od 50 su narandžaste, novčanice od 100 evra su zelene, a one od 200 žuto-smeđe.