Gde je najveći minimalac na svetu?
Veliki broj zemalja širom sveta ima zakonom propisan minimalac, ali gde je najveći minimalac na svetu i kako Srbija stoji na toj listi? Ako čujete frazu najveći minimalac na svetu, prvo što vam padne na ...
Ovogodišnja dodela NIN-ove nagrade ponovo izaziva interesovanje javnosti – ali razloge za to možemo pronaći prvenstveno u vanliterarnoj sferi. Prethodnih mesec dana, dinamiku kulturnog života Beograda „začinila“ je polemika u slučaju ,,Ana Miloš’’, pa nešto tiši skandal povodom Vitalove nagrade, ali i to što je jubilarno 70. proglašenje dobitnika popularnog NIN-a obeleženo kolektivnim odlaskom redakcija uticajnog nedeljnika, iz protesta protiv „novog rukovodstva magazina“.
Neizbežni upliv dnevne politike i komentara na odluku redakcije je, barem dok se strasti nisu stišale, bilo praćeno i pitanjima budućnosti najprestižnije nagrade za roman u Srbiji.
Svime navedenim, jasnija je i pažnja koja se pridaje ovogodišnjem potencijalnom laureatu, iako i dalje ne postoji garancija da će nagrađeni roman podstaći zainteresovane posmatrače da ga i pročitaju, što nam jasno dokazuju i niski tiraži nekih od prethodnih pobednika.
Na prvi pogled, čini se da književna scena Srbije ne krije mnogo iznenađenja.
Ovoga puta, od pristiglih 188 romana, u najužem izboru imamo pet dela, autora srednje generacije, od kojih su Vladimir Pištalo i Vladan Matijević već ukrašeni NIN-ovom lentom, dok su Srđan Srdić, Stevo Grabovac i Ljubomir Koraćević prethodno birani u uži izbor, od toga Srdić u nekoliko navrata.
Domaćoj publici, kao i u prethodnih 70 godina, predstavljaju se knjige koje su nakon dugotrajnog žiriranja ponuđene kao najvrednije.
Prema rečima samog autora Vladimira Pištala, ,,Pesma o tri sveta’’ jeste antikolonijalni roman, pisan iz ženske perspektive, smešten u 17. i 18. vek, sa elementima pustolovine, zaogrnut mitologijom i, čini se, na tragu književnog postupka Umberta Eka.
Stevo Grabovac i Vladan Matijević se svojim književnim radovima osvrću na ratove devedesetih, te njihov uticaj na individue prema kojima socijalne strukture ne pokazuju naklonost, a vrednost Matijevićevog ,,Pakraca’’ prepoznata je i od žirija nedavno dodeljenog ,,Beogradskog pobednika’’, gde se okitio titulom najboljeg romana.
Stevo Grabovac nakon zapaženog debitantskog dela ,,Mulat, albino, komarac’’ nastavlja u sličnom duhu ,,prljavog realizma’’, iako podosta ambicioznije što nije primetno samo u obimu dela ,,Poslije zabave’’, već i u složenoj kompoziciji.
Moto romana preuzet od Roberta Bolanja bi upućenim čitaocima mogao zazvati postmodernističke tendencije, ali ne treba brinuti, jer Grabovac u osnovi pripoveda jednu porodičnu priču iz konteksta koji je familijaran srpskoj publici.
Ljubomir Koraćević romanom ,, U Zemlji Franje Josifa’’, intrigira već samim naslovom, dok se u prikazima pominje i vešta umetnička obrada niza tema poput bioinženjeringa, nenormativne seksualnosti, te ekologije, što je novitet u proznoj produkciji na tlu Srbije.
Urednik u izdavačkoj kući ,,Partizanska knjiga’’, te zapažen pripovedač i romanopisac Srđan Srdić, svojom ,,Autosekcijom’’ razigrano se kreće putevima satire i metafikcije, a zahvaljujući bogato nagrađenom opusu čini se i kao najizgledniji laureat ovogodišnje NIN-ove nagrade.
Pojedini komentatori su ukazivali na ujednačen kvalitet ponuđenih dela, ali čini se važnim još jednom podsetiti i na činjenicu da nagradu u već nekoliko navrata bojkotuje jedan deo srpske književne scene, zbog čega ona ipak ne daje potpuni presek romaneskne produkcije u prethodnoj godini.
Sa strane zainteresovane publike, ostaje da vidimo da li će novo rukovodstvo uticati na izmene u sastavu žirija ili će čak, kako se može čuti u književnim krugovima , dovesti do ukidanja nagrade, što bi bio nenadoknadiv gubitak za kulturnu scenu Srbije.
Ove zebnje bi možda bile i podsticajne za kulturnu scenu Srbije, jer sve otvorene polemike povodom procesa nagrađivanja romana nisu nikada uspele da pokrenu širu javnu raspravu i (moguće) skrenu pažnju na jednu pravilnost – da prošlogodišnji roman najčešće služi samo kao povod da se autor nagradi za „minuli rad“.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Veliki broj zemalja širom sveta ima zakonom propisan minimalac, ali gde je najveći minimalac na svetu i kako Srbija stoji na toj listi? Ako čujete frazu najveći minimalac na svetu, prvo što vam padne na ...
Izgledi za zaradu tokom života su nešto na šta većina od nas obraća pažnju pri izboru buduće profesije. Kao i kod nas, u Americi se gleda buduća finansijska korist od diplome. Iako Amerikanci mogu naći odlič...
Visoke cene osnovnih životnih troškova mogu drastično uticati na kvalitet života u nekoj državi - činjenica sa kojom su se Srbi i više nego upoznali u proteklih par godina. Od troškova stanovanja do cena nam...
Cene u Beogradu su u neprestanom porastu, te ne čudi činjenica da građani Srbije u poslednje vreme mnogo više razmatraju život u unutrašnjosti. Najjeftiniji gradovi u Srbiji postaju sve više privlačni mlađoj...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE