Lifestyle

01.08.2024. 12:15

New Look Entertainement

Autor: Nova ekonomija

Kada ne može prirodnim putem, vantelesna oplodnja je dobro rešenje

Foto: Pexels.com

Lifestyle

01.08.2024. 12:15

U novije vreme sve je više parova kojima je vantelesna oplodnja jedina opcija za dobijanje potomstva. Svakako treba imati u vidu da je reproduktivno zdravlje kod žena vrlo značajno i da zahteva neprekidnu brigu i pažnju. U tom smislu ginekologija nudi mogućnost svim ženama koje nisu u mogućnosti da prirodnim putem ostanu gravidne, to učine na drugačiji način. Zahvaljujući napretku medicine, vantelesna oplodnja danas je okarakterisana kao jedna od najefikasnijih metoda, koja se koristi sa ciljem dobijanja potomstva.

Iako nije jednostavno prihvatiti činjenicu da začeće nije moguće prirodnim putem, ginekologija ima rešenje, budući da na svu sreću postoje mnoge specijalizovane ginekološke ordinacije u kojima se vrši i vantelesna oplodnja i to samo onda kada nadležni lekar smatra da je to najbolja opcija.

Šta je vantelesna oplodnja ?

Najjednostavnije bi bilo reći da je VTO ili vantelesna oplodnja postupak koji se izvodi u specijalizovanim klinikama, koje su usmerene na lečenje neplodnosti. Zapravo vantelesna oplodnja podrazumeva da će van tela žene, odnosno u laboratorijskim uslovima, biti izvršeno spajanje sa jedne strane jajne ćelije, a sa druge strane spermatozoida. Nakon što do oplodnje jajne ćelije bude došlo, nadležni stručnjak će u matericu žene vratiti oplođenu jajnu ćeliju, posle čega će u materici trudnoća nastaviti da se razvija, ako se za to budu stekli uslovi.

Treba svakako imati na umu da brojni stručnjaci učestvuju u procesu vantelesne oplodnje, uzevši u obzir da ginekologija podrazumeva u tom segmentu poštovanje tačno određenih koraka, što sve zahteva učešće stručnjaka različitih specijalnosti.

Ginekologija i neplodnost – kada je neophodna pomoć stručnjaka?

Iako mnogim damama ginekologija uopšte nije nepoznat termin, uzevši u obzir da redovno posećuju ginekologa sa ciljem sistematskih pregleda uglavnom na godišnjem nivou, zapravo u velikoj meri ta oblast medicine može imati uticaja i na lečenje neplodnosti.

I mada od slučaja do slučaja to može biti drugačije, najčešće stručnjaci preporučuju da ukoliko duže od godinu dana u kontinuitetu žena jednostavno ne uspeva da zatrudni, valjalo bi da se tim povodom obrati ginekologu.

Tom prilikom će ginekolog obaviti detaljan ginekološki pregled, te primeniti različite procedure, kako bi eventualno mogao da dođe do zaključka zbog čega žena ne uspeva da ostane trudna.

Podsećanja radi ginekologija je jedna od grana medicine, čija je oblast izučavanja vezana za zdravlje reproduktivnog sistema kod žena. U osnovi, ginekolozi su stručnjaci koji su specijalizovali ovu oblast medicine i usmereni su kako na dijagnostikovanje različitih ginekoloških oboljenja, tako isto i na lečenje, a samim tim i na neplodnost.

Ukoliko živite u Vojvodini, imajte na umu da ginekologija Novi Sad u ponudi ima značajan broj specijalizovanih ordinacija, u kojima su zaposleni stručnjaci čija oblast delovanja je usmerena i na neplodnost, odnosno na lečenje neplodnosti. Upravo njima se treba obratiti ukoliko postoji bilo kakva poteškoća po tom pitanju.

Kako se izvodi vantelesna oplodnja?

Da bi vantelesna oplodnja bila uspešna, neophodno je da se steknu odgovarajući uslovi. Međutim, mnogo važnije je ispoštovati odgovarajuću proceduru, koji je vrlo striktno propisana.

Na prvom mestu se vrši hormonska stimulacija jajnika pacijentkinje, kojom prilikom ginekologija podrazumeva korišćenje namenskih hormonskih preparata, koji imaju za cilj stimulaciju rasta i sazrevanja više jajnih ćelija.

Zatim je potrebno da one jajne ćelije koje su zdrave specijalnom metodom budu izvučene iz jajnika, a za sve to vreme se vrši ultrazvučna kontrola. Sledi oplodnja, odnosno trenutak kada se zrele jajne ćelije oplođuju u laboratori jskim uslovima sa spermatozoidima.

Nakon toga vantelesna oplodnja uključuje kultivaciju embriona, što je proces tokom koga prethodno oplođene jajne ćelije bivaju ostavljene da se razviju i to u namenskim inkubatorima u embrione. Ukoliko taj segment bude bio uspešan, vrši se transfer embriona. Zapravo se jedan ili više razvijenih embriona namenskom metodom prenose u matericu žene.

Treba svakako imati na umu da je vantelesna oplodnja metoda koja se smatra potpuno bezbednom, ali budući da je u pitanju medicinska intervencija, može nositi i određene rizike. U tom smislu je vrlo važno da se žena najpre konsultuje sa nadležnim ginekologom, kako bi dobila sve moguće informacije o tome koje prednosti, ali i koje mane ima vantelesna oplodnja. Ginekologija je u tom smislu vrlo napredovala, te su dostupne i neke druge metode veštačke oplodnje, sa čime će svaka dama na vreme od strane ginekologa biti detaljno i upoznata. Nakon toga je potrebno da zajedno sa partnerom donese odluku o tome da li će se podvrgnuti vantelesnoj oplodnji ili će se odlučiti ipak za neku drugu dostupnu metodu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.