Lifestyle

01.09.2024. 19:00

Autor: B. Lj.

Kako bezbedno kompostirati odeću kod kuće?

Foto: Joshua Zader, Flickr

Lifestyle

01.09.2024. 19:00

Bilo da se radi o staroj torbi ili zaboravljenim flekavim majicama ili gomili raznih tkanina s kojima ne znate šta da radite, postoji način kako ih najpametnije iskoristiti, a da to ne bude – bacanje u smeće.

Tekstil koji nije pogodan za donacije u dobrotvorne svrhe ostaje zaboravljeni otpad, a zamislite, piše Gardijan, kako bi bilo zadovoljavajuće tretirati stari donji veš kao otpad od hrane pretvarajući ga u đubrivo tako što ćete ga kompostirati u kućnim uslovima.

Naime, kompostiranje je biološki proces razgradnje organske materije koji putem mikoorganizama u prisustvu kiseonika i pod kontrolisanim uslovima, prema podešenoj temperaturi i vlažnosti, stvara kompost, količinu materijala sličnog humusu.

Tehnički, tkanine od 100 odsto pamuka, lana i vune – one koje nisu pomešane sa bilo kojim sintetičkim materijalom (elastinom, najlonom ili poliesterom) – su organska materija i trebalo bi da se razgrade u vašem kućnom kompostu.

Međutim, pošto se naša odeća sastoji od različitih komponenti koje nisu uvek navedene na etiketi, postoji nekoliko stvari koje treba imati na umu pre nego što bacite iznošene čarape na gomilu za kompost.

Da li se tkanina može upotrebiti za nešto drugo?

Pre nego što bilo koji tekstilni predmet bacite u kompost, Kortni Holm, osnivač Circular Sourcinga, kaže za Gardijan da je važno razmotriti za šta bi još mogao biti koristan. Da li je zaista dostigao kraj svog veka trajanja ili bi mogao da se popravi i donira ili prenameni?

Kompostiranje razgrađuje organsku materiju u supstancu bogatu hranljivim materijama, ali nije sva organska materija bezbedna za kompostiranje, napominje ona.

Stvari koje mogu ići u vaš kućni kompost spadaju u dve široke kategorije: zelene i smeđe materijale. Zeleni materijali uključuju ostatke voća i povrća, korišćeni čaj i talog kafe, zdrobljene ljuske od jaja, ostatke iz bašte i korov. Smeđi materijali uključuju papir, karton, suvo lišće i grančice.

Korišćeni tekstili od prirodnih vlakana spadaju u smeđe materijale, ali se mora voditi računa šta može a ne šta ne može da bude kompostirano.

Pazite na skrivenu sintetiku

Prvi i najveći problem sa kućnim kompostiranjem stare odeće je to što je gotovo nemoguće tačno znati od kojih materijala je neki odevni predmet napravljen.
Odeća može sadržati plastiku i hemikalije koje nisu navedene na etiketi, na kojoj se obično navodi sastav tkanine, ali ne uključuje stvari kao što su konac koji se koristi za šivenje, ili sastav rajsferšlusa, dugmića i elastina, koji su gotovo uvek napravljeni od plastike.

Iako se elastini, rajsferšlusi i dugmići mogu ukloniti pre nego što stavite odevni predmet u kompost, još veći problem je to što tkanina može biti tretirana hemijskim premazima i bojama koje mogu biti štetne u kompostu.

„Iako se čini intuitivnim da se sva prirodna vlakna mogu bezbedno kompostirati, vuna može imati hemijske tretmane koji je čine trajnijom, glatkom i otpornom na skupljanje“, kaže Stefani Devin, osnivačica i generalna direktorka The Very Good Bra.

Ona ističe kako se mnoge pamučne košulje i majice tretiraju se formaldehidom i drugim hemikalijama kako bi se minimizovalo gužvanje.

„Brendovi nisu obavezni da navedu hemikalije korišćene u procesu proizvodnje na etiketi, tako da je teško znati da li se odevni predmet može bezbedno kompostirati kod kuće,“ napominje Devin.

Koliko je odeća bezbedna za kompostiranje?

Holm kaže da odevni predmeti napravljeni od sertifikovanog organskog pamuka ili lana koji su netretirani, nebeljeni i nefarbani, i šiveni organskim koncima, predstavljaju jedine tekstile koji mogu bezbedno da idu u kompost.

Da biste bili sigurni da je to slučaj morali biste sami napravite taj odevni predmet.

„Čak i ako ste sigurni da je neki predmet bez plastike i hemikalija, najbolje je iseći odevni predmet pre nego što ga kompostirate. To je važno kako kompost ne bi imao problema sa velikom masom,“ ističe Holm.

Generalno, što su delovi manji, to će se brže razložiti.

Ako vas brine konac koji se koristi za šivenje odeće, poručuje ona, možete iseći sve šavove i odložiti ih odvojeno.

Kako kompostirati?

Ako želite da kompostirate šorts ili košulju, morate ukloniti sve delove kao što su rajsferšlusi, dugmići ili kukice. Takođe je važno da isečete sve etikete, elastine, obrube i ojačanja.

Ako ste sigurni da vaša odeća može da se kompostira, kompostiranje u farmi glista može biti najsigurniji način, jer gliste deluju kao filter sistem, odvajajući organsku materiju (koju jedu) od plastike ili stvari prekrivenih hemikalijama.
Devin kaže da gliste imaju visoke standarde, „i da sve što odluče da ne pojedu, nije trebalo dodati u kompost.“

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.